Spotkanie z twórcami filmu „Odwieczna magia Chin”

Spotkanie z twórcami filmu „Odwieczna magia Chin”

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu Kamienica pod Gwiazdą zaprasza 21 kwietnia na spotkanie, podczas którego zostanie zaprezentowany film pt. „Odwieczna magia Chin”. Po projekcji będzie można porozmawiać z jego autorami: Joanną Strzelecką-Traczykowską i Januszem Traczykowskim.

Jest w Chinach ponoć takie przysłowie, że kto nie był na chińskim murze, nie może zostać bohaterem. Toteż pęd do heroicznych dokonań jest olbrzymi. Codziennie dziesiątki tysięcy Chińczyków i turystów z całego świata szturmuje zabytek, widoczny ponoć z kosmosu. Najczęściej jednak z Badaling, gdzie jest najlepiej zadbany i zachowany. Prawie wszyscy swoje „bohaterstwo„ utrwalają, robiąc „selfie” telefonem komórkowym na kilkudziesięciocentymetrowym, ręcznym wysięgniku. W tej miejscowości, niedaleko Pekinu, mur opada i wznosi się wśród gór. W sumie liczy 2400 kilometrów, ciągnąc się przez pięć prowincji od Shanhaiguan do Pustyni Gobi. Historia jego rozpoczęła się w piątym wieku przed naszą erą, a podziwiane pozostałości pochodzą z epoki dynastii Ming. Mawiano nawet, że to najdłuższy na świecie cmentarz kryjący prochy wojów i wieśniaków, którzy zmarli z głodu i wycieńczenia, wciągając po zboczach kamienne bloki. Ale nad tym dziś nikt się nie zastanawia. Najważniejsze być „bohaterem” i strzelić fotę na tle jednego z ostatnich cudów świata.

21 kwietnia, godzina 13.00

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu
Kamienica pod Gwiazdą

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6666134