Spotkanie z Dorotą Masłowską

Dorota Masłowska,

Spotkanie z Dorotą Masłowską

W środę, 18 maja br., gościem Książnicy Kopernikańskiej będzie Dorota Masłowska. Pisarka spotka się z czytelnikami w siedzibie biblioteki przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Dorota Masłowska – pisarka, autorka sztuk teatralnych, felietonistka. Zadebiutowała w 2002 powieścią “Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, wydany dwa lata później “Paw królowej” przyniósł jej nagrodę Nike. W 2012 ukazała się jej trzecia powieść “Kochanie, zabiłam nasze koty”. W 2018 opublikowała poemat “Inni ludzie”.

W 2013 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został wywiad rzeka z autorką pt. “Dusza światowa”, rok później adresowana do dzieci i dorosłych książka “Jak zostałam wiedźmą”, zaś w 2015, 2017 i 2020 roku ukazały się trzy zbiory jej felietonów, kolejno: “Więcej niż możesz zjeść”, “Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” oraz “Jak przejąć kontrolę nad światem 2”. Jej dramat “Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” wystawiany był m.in w Australii, USA i na Sachalinie. Za napisaną dla Teatru Rozmaitości sztukę “Między nami dobrze jest” (2008) otrzymała nagrodę Ministra Kultury.

Najnowsza książka Doroty Masłowskiej – “Bowie w Warszawie” – to opowieść o wielkim, a przede wszystkim małym świecie i rozpaczliwym poszukiwaniu w nim wolności. Trwa gierkowska dekada lat 70. David Bowie, podróżując z Moskwy do Berlina, zatrzymuje się na krótką chwilę w Warszawie. Jego na pozór niewiele znaczący pobyt w polskiej stolicy obrósł legendą jako ucieleśnienie tego, co niedoścignione i niedostępne, smuga koloru i blasku w powszechnej szarzyźnie. Tymczasem w jednym z dusznych i ciasnych warszawskich mieszkań nie może spać plutonowy Wojciech Krętek. Wrażliwy i emocjonalny milicjant próbuje rozwikłać sprawę niejakiego Dusidamka z Mokotowa. Siejący postrach oprawca zdaje się być jednak tylko symbolem pomniejszych przemocy i opresji, których mieszkanki Warszawy doświadczają na każdym kroku od świata i siebie nawzajem.

Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej poprowadzi Magdalena Jasińska. W trakcie spotkania kupicie książki Doroty Masłowskiej. O sprzedaż zadba toruńska księgarnia Kafka i Spółka.

Spotkanie odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Książki oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Fot. Weronika Ławniczak/Papaya Films

13 maja 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,578,873