Spotkanie online z Małgorzatą Czyńską o Mai Berezowskiej

Spotkanie online z Małgorzatą Czyńską o Mai Berezowskiej

16 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00 na facebookowym profilu Centrum Literatury CSW odbędzie się spotkanie online z Małgorzatą Czyńską, autorką książki biograficznej “Berezowska. Nagość dla wszystkich” (2019, Wydawnictwo Czarne). Rozmowa poprowadzi Anna Kompanowska. W czasie wydarzenia uczestnicy będą mogli zadawać pytania w rozmowie na czacie.

O książce:
Małgorzata Czyńska, Berezowska. Nagość dla wszystkich, Wydawnictwo Czarne

„Przed wojną źle, po wojnie jeszcze gorzej. W dwudziestoleciu Maję Berezowską i jej śmiałe rysunki prześladowały bigotki, po 1945 roku – ideolodzy socrealizmu. Ona sama zupełnie się tym jednak nie przejmowała. Rysowała nawet w Ravensbrück. Jej modelkami były współwięźniarki i strażniczki. Tym pierwszym dodawała ducha, drugie traktowała koniunkturalnie.
Urodzona w belle époque, współtworzyła artystyczny mit dwudziestolecia. Przyjaźniła się z malarzami i poetami. Z Karolem Szymanowskim wymieniali pełne czułości listy. Zawsze otaczała się pięknymi ludźmi, pięknymi przedmiotami i kwiatami. I w twórczości, i w życiu pozostawała wierna sobie i swojej sztuce. Poczucia humoru nie traciła nawet w szarej powojennej rzeczywistości.
Małgorzata Czyńska opisuje kobietę, której los to materiał na porywający serial. Pytanie tylko, czy znalazłby się reżyser odważny na tyle, by pokazać nam Maję bez cenzury”.

 

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,139,076