Spotkanie „Dawniej też do Torunia płynęła woda w wodociągach…”

Spotkanie „Dawniej też do Torunia płynęła woda w wodociągach…”

Spotkanie „Dawniej też do Torunia płynęła woda w wodociągach…”

20 listopada (środa) o godzinie 17.00 zapraszamy do Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów (ul. Łazienna 16) na spotkanie zatytułowane „Dawniej też do Torunia płynęła woda w wodociągach…„.

W czasie spotkania dowiedzą się Państwo o historycznych sposobach zaopatrywania w wodę mieszkańców Torunia. O drodze wody od źródła do studni. O pierwszych drewnianych wodociągach w mieście oraz ich budowie. O historii zdroju przy pomniku Mikołaja Kopernika.

Dostarczanie wody mieszkańcom miast, zarówno w przeszłości, jak i współcześnie, to jedno z najważniejszych zadań gospodarki komunalnej. Sprawne zaopatrywanie w wodę mieszkańców wymagało szerokiej wiedzy oraz umiejętności organizacyjnych i technicznych. Taką zaawansowaną wiedzą o budowie instalacji wodociągowej wykazywali się w całej pełni budowniczowie historycznych wodociągów toruńskich. Tym razem, jako prelegentów gościć będziemy w Muzeum Historii Torunia Roberta Kolę i Leszka Kotlewskiego z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Oddział Terenowy w Toruniu.

Fotografia: Fragment planu z drugiej połowy XVII w. na którym pokazano kurki odcinające dopływ wody do miasta znajdujące się w zewnętrznym przyczółku most Bramy Chełmińskiej. Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Toruniu.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie