Spotkania kuratorskie przy wystawie „Wojenna rzeczywistość Torunia w zwierciadle niemieckiej propagandy Fotografie”

Apel członków Selbstschutzu na Rynku Staromiejskim, Fot. Hermann Spychalski, 15 października 1939 r., ze zbiorów Archiwum Państwowego w Toruniu

Spotkania kuratorskie przy wystawie „Wojenna rzeczywistość Torunia w zwierciadle niemieckiej propagandy Fotografie”

Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza do Ratusza Staromiejskiego na serię spotkań kuratorskich z dr Iwoną Markowską przy wystawie „Wojenna rzeczywistość Torunia w zwierciadle niemieckiej propagandy. Fotografie”.

7 września 1939 roku wojska Wehrmachtu zajęły Toruń. Dla mieszkańców rozpoczął się trudny czas okupacji. W zbiorach Muzeum Okręgowego oraz Archiwum Państwowego w Toruniu zachowała się unikatowa kolekcja około trzech tysięcy fotografii, wykonanych w latach 1939–1944 na zlecenie niemieckich władz miasta.

W Trzeciej Rzeszy fotografia stała się jednym z narzędzi wykorzystywanych w krzewieniu i umacnianiu narodowosocjalistycznej ideologii. Jej celem było m.in. uzasadnienie agresji na państwo polskie koniecznością zdobycia nowej przestrzeni życiowej (Lebensraum) dla narodu niemieckiego, a tym samym uzyskanie w społeczeństwie niemieckim akceptacji dla polityki prowadzonej przez Adolfa Hitlera.

Zapraszamy na opowieść nie tylko o okupowanym mieście, ale także o potężnym narzędziu, jakim  była – i jest propaganda. Pokazane fotografie pozwalają obnażyć jej mechanizmy. Obraz wojennego Torunia wykreowany przez Niemców jaskrawo kontrastował z prawdziwą codziennością w tym trudnym dla Polaków okresie.

Kolejne spotkania zaplanowane są na 6 sierpnia o godz. 15:00 i 11 sierpnia o godz. 16:30

Udział w spotkaniu w cenie biletów wstępu.

Wystawa zrealizowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu w partnerstwie z Archiwum Państwowym w Toruniu, jest dostępna do zwiedzania do 14 sierpnia br.

Zdjęcie gł.: Apel członków Selbstschutzu na Rynku Staromiejskim, Fot. Hermann Spychalski, 15 października 1939 r., ze zbiorów Archiwum Państwowego w Toruniu

5 sierpnia 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,747,029