Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki

Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki

Dyskusyjne Kluby Książki polecają

Wypożyczalnia dla Dorosłych – Ann Patchett, Dom Hollendrów

Ann Patchett jest cenioną amerykańską pisarką, która za powieść Dom Hollendrów doceniona została zarówno przez czytelników, jak i krytyków. Autorka za tę książkę otrzymała nominację do Nagrody Pulitzera.

Czy matka może opuścić swoje dzieci i poświęcić się obcym ludziom, a nie rodzinie? Czy decyzja kobiety może wpłynąć na losy jej bliskich? Czy możliwe jest  zrozumienie i przebaczenie wyrządzonych krzywd? Te i inne pytania będą zadawać sobie czytelnicy, którzy sięgną po tę ciekawą, pełną dramatyzmu i emocji opowieść o rodzinie Conroyów.

Następne spotkanie odbędzie się 22 lutego 2022 r. o godz.15.30. Będziemy rozmawiać o książce Yoko Ogawy, Ukochane równanie profesora.

Filia nr 1 – Renata Kosin, Dziecko z mgły

W powieści poruszonych jest wiele różnorodnych wątków, jest śledztwo, motyw miłosny i skrywane tajemnice. Zdania klubowiczów były podzielone – jednych historia wciągnęła, inni przeczytali z umiarkowanych zainteresowaniem.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 28 lutego 2022 r. o godz. 15.00. Będziemy rozmawiać o książce Magdaleny Majcher Mocna więź.

Filia nr 3 – Magdalena Majcher, Nie czas na tajemnice

Bohaterkami serii Osiedle Pogodne Magdaleny Majcher są ludzie, których spotykamy codziennie na ulicach. Prawdopodobnie dlatego książki tej autorki są tak chętnie czytane. Autorka w każdej z nich stara się poruszać zagadnienia nieobce współczesnym czytelnikom. Klara, dyrektor muzeum, szczęśliwa żona i matka, dowiaduje się, że jej mąż został oskarżony o popełnienie przestępstwa. Nie czas na tajemnice obok nieco wyeksploatowanego tematu zdrady małżeńskiej dotyka także problemu władzy Internetu. Niegdyś nazywana „stugębną”, plotka w dobie świata wirtualnego potrafi zniszczyć osobie, na którą padło oskarżenie, nie tylko opinię, ale także życie. Oszczerstwa mają moc wywierania wpływu na rodzinę i środowisko, w którym funkcjonuje ofiara.

Następne spotkanie odbędzie się 22 lutego 2022 r. o godz. 16.00 i poświęcone będzie omówieniu powieści Anny Fryczkowskiej Żony jednego męża.

Filia nr 7 – Charles Martin, Pomiędzy nami góry

Tematem dyskusji była książka Charlesa Martina Pomiędzy nami góry. To ciekawa, trzymająca w napięciu historia o woli przetrwania, sile, poświęceniu i miłości. Pomimo wyraźnego akcentu survivalowego, to w rzeczywistości przejmująca powieść obyczajowa. Historia Bena i jego żony Rachel rozgrywająca się w retrospekcjach, ciekawie komponuje się z dziejącą się współcześnie historią Bena i Ashley, ofiar katastrofy awionetki, która rozbiła się w wysokich górach. To niezwykle interesujący, precyzyjny i trzymający w napięciu opis doświadczeń tych dwojga na drodze do przetrwania, ocalenia i powrotu do cywilizacji. Przede wszystkim zaś, to zapis zmagań z naturą która, choć piękna potrafi być bezwzględna, ale co ważne w tej opowieści – potrafi zweryfikować nasz stosunek do wcześniejszych zdarzeń, pomóc rozstać się z trudnymi wspomnieniami, a nawet „skleić na nowo złamane serce”.

Następne spotkanie naszego Klubu odbędzie się 22 lutego o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Joanny Gierak-Onoszko, 27 śmierci Toby’ego Obeda.

 

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,835,768