Spacer na Wyspie, po lesie i w Muzeum

Spacer na Wyspie, po lesie i w Muzeum

Od ponad dwóch tygodni część oddziałów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy jest otwarta, obecnie dostępne są cztery z nich. To dobra sposobność, by w najbliższy weekend wybrać się na spacer na Wyspę Młyńską, czy na wycieczkę do lasu i obejrzeć wystawy muzealne, które przez dłuższy czas były niedostępne dla zwiedzających.

Wyspa Młyńska jest idealnym miejscem na weekendowy relaks w gronie rodziny. Otoczona Młynówką i Brdą, z widokiem na Bydgoską Wenecję i Operę, o tej porze roku zachęca dodatkowo zielenią kasztanowców, rozległymi trawnikami i alejkami z ławeczkami. Na Wyspie znajdują się także budynki Muzeum. Do części z nich bez problemu, choć pod pewnymi warunkami, można wejść i zwiedzić.

„Gorąco zapraszamy do Europejskiego Centrum Pieniądza oraz do Galerii Sztuki Nowoczesnej, gdzie prócz wystaw stałych można zobaczyć również wystawę czasową pt. „Mistrzowie”, prezentującą wybrane prace malarskie, rysunkowe, graficzne i rzeźbiarskie z naszej kolekcji, powstałe od XVII do początku XX wieku. Znaleźć na niej można dzieła takich artystów jak Daniel Chodowiecki, Maksymilian Antoni Piotrowski, Wojciech Gerson czy Józef Chełmoński.” – Katarzyna Joniec, Dział Edukacji i Promocji, MOB.

Spacerując można przejść kawałek dalej – do Spichrzy nad Brdą, w których na wystawie stałej prezentowana jest historia naszego miasta. Do 28 czerwca br. można także zapoznać się z wydarzeniami, które doprowadziły do włączenia Bydgoszczy w granice niepodległego państwa polskiego. Wystawa „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” prezentuje również sylwetki bydgoszczan oraz archiwalne pamiątki, numizmaty czy militaria z tamtego czasu.

Oddalając się od miejskiego zgiełku, można odwiedzić Exploseum, oddział MOB powstały w położonych na skraju Puszczy Bydgoskiej, ukrytych wśród drzew, budynkach dawnej, niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych. Prezentowana ekspozycja opowiadająca o historii zakładów, technologii produkcji oraz niewolniczej pracy tysięcy przymusowych robotników, mieści się w 7 budynkach połączonych siecią wąskich tuneli i korytarzy. Niemal 2-kilometrowa trasa zwiedzania da sposobność do zapoznania się z tym wyjątkowym w historii Bydgoszczy miejscem, które miało niebagatelny wpływ na przebieg II wojny światowej, a jednocześnie będzie świetnym celem emocjonującej wyprawy po nużącym okresie kwarantanny.

W Muzeum Okręgowym obowiązują procedury sanitarne zgodne z zasadami panującymi także w innych miejscach użyteczności publicznej. Przed wejściem do budynku należy obowiązkowo się z nimi zapoznać. Choć zwiedzanie przebiega teraz inaczej, to jednak ma też to swoje plusy. Liczba osób na danej sali wystawienniczej jest ograniczona, co może być niejako okazją, by na spokojnie, w ciszy i skupieniu, móc obcować z dziełami wielkich mistrzów czy pamiątkami z minionych wieków.

Do zobaczenia na spacerze i w Muzeum.

Zdjęcie gł. Projekt TeH2O. Wyspa Młyńska i budynki muzealne. Fot. Tymon Markowski

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7028221