Spacer historyczny po Podgórzu. Wspominamy Tadeusza Zakrzewskiego i Leona Szymańskiego

Tadeusz Zakrzewski

Spacer historyczny po Podgórzu. Wspominamy Tadeusza Zakrzewskiego i Leona Szymańskiego

4 sierpnia mija setna rocznica urodzin Tadeusza Zakrzewskiego (1922–2014), historyka, bibliofila, kolekcjonera regionalnych druków ulotnych i zasłużonego członka Towarzystwa Miłośników Torunia. Z tej okazji, tego dnia odwiedzimy jego grób na Podgórzu. Upamiętnimy również Leona Szymańskiego, wielkiego patriotę i żołnierza. Bądźcie z nami – spotykamy się o godz. 10.30 na cmentarzu przy ul. Poznańskiej 104.

Tadeusz Zakrzewski całe życie badał dzieje grodu Kopernika, w szczególny sposób jego część lewobrzeżną (swój dom i kolejarską rodzinę, czasy II RP opisał we Wspomnieniach Torunianina z Podgórza). Odkrył i opisał wiele nieznanych postaci zasłużonych dla Torunia i Pomorza. Jedną z nich jest Leon Szymański, bajończyk, żołnierz Niepodległej i tak jak Tadeusz Zakrzewski – podgórzanin oddany swemu miastu.

4 sierpnia o godz. 10.30 na starym podgórskim cmentarzu, gdzie „spotkali się” historyk i żołnierz, wspomnimy ich obu. Odwiedzimy również symboliczną mogiłę Leona Szymańskiego – tablicę pamiątkową upamiętniającą jego zasługi. W trakcie spaceru zatrzymamy się także przy charakterystycznych miejscach spoczynku innych mieszkańców Podgórza.

Wydarzenie odbędzie się w ramach zadania “Leon Szymański – niezwykły bajończyk Niepodległej”, które dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Partnerzy: Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu, Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia, Muzeum Artylerii – Oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Fundacja Archipelag Inicjatyw.

29 lipca 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,050,094