Słuchowisko dla dzieci “Aliaszka. W nocy czasem jest jasno”

Słuchowisko dla dzieci “Aliaszka. W nocy czasem jest jasno”

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza do wysłuchania słuchowiska na podstawie cyklu opowiadań “Aliaszka”, które dedykowane jest dzieciom w wieku 5-10 lat. Nawiązuje swoją formą do stylu spektakli radiowych z dawnych lat. Premiera zapowiedziana jest na 24.05.2021 r. To opowieść o losach i przyjaźni dwóch dziewczynek – polskiej i żydowskiej, na tle wojennej historii. Słuchowisko przybliża najmłodszym słuchaczom temat wojny i Holokaustu w odpowiedni do wieku sposób.

Słuchowisko do posłuchania na stronie Audioteki>>

Renia (lat 9) wyjeżdża z rodzicami do małego miasteczka, na urodziny prababci Stefy (w tej roli Anna Seniuk). Tam, razem z kuzynką Wandą, wchodzą na strych pełen starych przedmiotów. W jednej ze skrzyń znajdują zakurzoną, szmacianą laleczkę. Wandzie niezbyt się ona podoba, jednak Renia czuje, że kryje się za tym jakaś tajemnica. Prababcia Stefa jest wzruszona i opowiada Reni historię sprzed lat, związaną z laleczką – Aliaszką.

To, co wyróżnia słuchowisko “Aliaszka. W nocy czasem jest jasno” jest to, że opowiada trudną historię językiem dziecka, ukazując w sposób ciepły i pozytywny relacje pomiędzy polską a żydowską dziewczynką. To poruszająca opowieść o sile przyjaźni i nadziei w trudnych czasach, promująca postawę otwartości i tolerancji.

Słuchowisko oparte jest na cyklu opowiadań “Aliaszka”, które łączy motyw magicznej lalki. Aliaszka – szmacianka jest symbolem nadziei, przyjaźni, miłości. Nie sprawia, że problemy znikają, ale wspiera w poszukiwaniu właściwych rozwiązań, uczy tolerancji i empatii. Każde z opowiadań to oddzielna historia, inni bohaterowie. Czasem przenosimy się do czasów wojny, innym razem na dworzec, gdzie mieszkają uchodźcy lub też na osiedle tuż obok nas, aby poznać dziewczynkę, wychowywaną przez samotną, zapracowaną mamę. “Aliaszka” opisuje zachowania dzieci w okolicznościach, w których często potrzebna jest odwaga, asertywność, zrozumienie, współczucie.

Zbiór opowiadań “Aliaszka”, ukaże się 1 czerwca 2021 roku nakładem Wydawnictwa Sto Stron. Książka jest debiutem literackim aktorki – Magdaleny Górskiej. Więcej informacji o książce>>

Patronat honorowy nad słuchowiskiem objęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Źródło: polin.pl

Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

24 maja 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,749,894