Śladami Ludwika Rydygiera

Drewniany pomost przy jeziorze, na dalszym planie las.

Śladami Ludwika Rydygiera

Województwo Kujawsko-PomorskieOd 2018 roku mamy w Kujawsko-Pomorskiem nowy Park Krajobrazowy Góry Łosiowe. To cenny przyrodniczo nadwiślański obszar w gminach Grudziądz i Rogóźno, związany z postacią prof. Ludwika Rydygiera. Działa w strukturach Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

– Parki krajobrazowe to nasze wielkie bogactwo – nie tylko przyrodnicze, ale również kulturowe, bo na tych atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie obszarach znajdziemy mnóstwo cennych pamiątek historii i dziedzictwa materialnego. Tak jest również w przypadku Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe, gdzie znajdują się obiekty związane z wybitnym polskim chirurgiem, profesorem Ludwikiem Rydygierem– podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Park Krajobrazowy Góry Łosiowe powstał przy północnej granicy województwa, w gminach Grudziądz i Rogóźno, na obszarze 4,8 tysiąca hektarów. Chodzi o urozmaicony krajobrazowo teren polodowcowy – pokrytą najlepiej zachowanym w kraju polem wydmowym wysoczyznę morenową, rozległy kompleks leśny i położone w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły międzywale, terasę zalewową rzeki i dno doliny Wisły i Osy. Występuje tu 119 gatunków ptaków, kilkadziesiąt gatunków ryb, spotkamy też między innymi kumaki nizinne, żaby jeziorkowe i ropuchy zielone. To także korytarz migracyjny łosi. W granicach parku znajdują się też 54 pomniki przyrody.

Na obszarze parku nie brakuje też świadectw bogatej historii i kultury tych ziem. Wieś Dusocin to miejsce urodzenia światowej sławy chirurga prof. Ludwika Rydygiera, w której do dziś zachowały ruiny jego domu rodzinnego. Na tym terenie odnajdziemy też ślady osadnictwa olęderskiego, miejsca pamięci narodowej, stanowiska archeologiczne oraz charakterystyczne cechy architektury wiejskiej: budownictwo drewniane i zabudowy z kamieni polnych.
Park Krajobrazowy Góry Łosiowe został utworzony w maju 2018 roku na mocy uchwały sejmiku województwa, po uzgodnieniu jej kształtu z samorządami lokalnymi z tego obszaru oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Decyzją radnych sejmiku park będzie funkcjonował w ramach podległego marszałkowskiej administracji Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą (dawna nazwa Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego).

 

Czytaj także: Niezwykłe parki krajobrazowe: ptasia barka i pies pasterski w Zespole Parków nad Dolną Wisłą

Obecnie pod skrzydłami Urzędu Marszałkowskiego działa 10 parków krajobrazowych:

 

Park Krajobrazowy Góry Łosiowe w liczbach:

  • Park został utworzony w 2018 roku,
  • Park ma 4,8 tysiąca hektarów powierzchni,
  • Występuje 119 gatunków ptaków,
  • 54 pomniki przyrody na obszarze parku,
  • 10 parków w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot.  Filip Kowalkowski dla UMWKP; Park Krajobrazowy Góry Łosiowe

 

26 sierpnia 2024 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7248889

Skip to content