„Sekrety macierzyństwa” podczas Nocy Muzeów

Muzeum Etnograficzne w Toruniu - logo

17 Maj „Sekrety macierzyństwa” podczas Nocy Muzeów

Muzeum Etnograficzne w Toruniu - logoSekrety macierzyństwa podczas Nocy Muzeów

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza w sobotę 18 maja w godzinach 19.00-23.00 na specjalny program przygotowany w ramach obchodów Europejskiej Nocy Muzeów pod hasłem Sekrety macierzyństwa.

W tym roku będą udostępnione wystawy w Arsenale – głównym budynku Muzeum: Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku 1850-1950, Macierzyństwo od początku i bez końca. Antropologiczna opowieść oraz Salonik Pani Profesor – biograficzna ekspozycja dotycząca życia i dzieła prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej – „matki-założycielki” Muzeum Etnograficznego w Toruniu, które świętuje w tym roku 60-lecie istnienia.

Na wszystkich wystawach zostaną zaakcentowane wątki dotyczące macierzyństwa poprzez dodatkowe komentarze muzealników i działania z publicznością. Chętni będą mogli odbyć kurs tradycyjnego gotowania z mamą w kuchni, poznać sekrety związane z tradycyjnym ubiorem kobiecym, higieną i dbałością o wygląd, posłuchać opowieści o Matce matek w religijnym aspekcie, poznać zwyczaje, wierzenia, tradycje związane z płodnością, ciążą porodem, macierzyństwem, poznać dawne zabawki tworzone dla dzieci przez matki lub bliskich, pośpiewać wspólnie kołysanki,  wykonać bransoletkę na szczęście dla mamy, potrudzić się rozwiązywaniem zagadek i szarad, a nawet przeprowadzić wywiad z dziełem sztuki. Warto odwiedzić  Salonik Pani Profesor i porozmawiać z muzealnikami na temat niezwykłej osobowości i dokonań założycielki Muzeum.

Noc Muzeów jako jedną z ostatnich okazji zobaczenia kończącej się wystawy Macierzyństwo od początku i bez końca. Antropologiczna opowieść.Liczba odwiedzin:

3,061,620