“Ścieżki dorastania” tańsze o połowę

edna z wystaw w Młynie Wiedzy

“Ścieżki dorastania” tańsze o połowę

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy po raz kolejny przystąpiło do akcji „Polska – zobacz więcej. Weekend za pół ceny”. Tym razem centrum nauki zaprasza do odwiedzenia Centrum Innowacyjnej Edukacji i zwiedzenia wystawy „Ścieżki dorastania” za 5 złotych. 

Akcja organizowana przez Polską Organizację Turystyczną i Ministerstwo Rozwoju ma na celu zaprezentowanie wyjątkowych obiektów w naszym kraju. Jednym z nich – bez wątpienia – jest Centrum Innowacyjnej Edukacji oraz wystawa o dojrzewaniu człowieka – “Ścieżki dorastania” – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. – To jedyna w Polsce ekspozycja, która porusza temat dojrzewania, uwzględniając rozwój emocjonalny, społeczno-kulturalny czy seksualny – dodaje.

Dzięki udziałowi Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w akcji “Polska – zobacz więcej. Weekend za pół ceny” w dniach 21-22 marca będzie można zwiedzić ekspozycję za 5 złotych. Bilety można już nabyć w kasach Centrum Innowacyjnej Edukacji i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz w systemie sprzedaży online. Zwiedzanie każdego dnia będzie odbywało się w turach: godz. 9.00-11.00, 11.00-13.00, 13.00-15.00, 15.00-17.00 i 17.00-19.00.

Wystawa „Ścieżki dorastania” 

Na najnowszą wystawę (udostępnioną 6 grudnia 2019 roku) składa się 31 interaktywnych stanowisk. Ekspozycja została podzielona na trzy ścieżki tematyczne: społeczno-kulturową, emocji i dojrzewania. Jest dedykowana dla odbiorcy od 13. roku życia.

Pierwsza ze ścieżek wprowadza odbiorcę w kontekst zagadnień związanych z procesem enkulturacji, czyli ogólnie mówiąc społeczno-kulturowego dorastania jednostki. Dorastanie jest pokazane jako proces samouświadomienia poprzez zrozumienie społecznych wzorców zachowań związanych m.in. z płcią kulturową, zrozumieniem roli, jaką ma budowanie poczucia własnej wartości i wyjątkowości, a także poszukiwaniem sposobów wyrażenia własnej osobowości poprzez twórczość i doświadczenie sztuki. Ścieżka społeczno-kulturowa pozwala poznać obrazy dorastania, znaczenie grup pierwotnych i wtórnych, wyjątkowość każdej jednostki, sposoby komunikacji w świecie ludzi, zwierząt i roślin czy pokonać stereotypy. Dostępne są również stanowiska poświęcone bezpiecznemu korzystaniu z sieci Internet i śladowi cyfrowemu, subkulturom, festiwalowi muzycznemu (można przenieść się na PolandRock Festival i zobaczyć go w 360 stopniach), stylom w modzie w ostatnim stuleciu, tabu kulturowemu oraz modyfikacjom ciała człowieka. Dzięki interaktywnemu stanowisku można zostać mistrzem tańca nowoczesnego.

Na ścieżce emocji można zapoznać się z podstawowymi emocjami, zajrzeć do „kapsuł emocji” i poszerzyć wiedzę na temat danej emocji, spróbować sił w rozpoznawaniu emocji, dowiedzieć się, czym jest empatia, jaką pełni rolę i jakie są jej fizjologiczne podstawy. Przy pomocy interaktywnej tablicy można wyrazić emocję poprzez stworzenie emotikona czy wykonanie przypinki. W kabinie śmiechu można „wejść” w dobry nastrój, w kabinie strachu przejść nad wijącymi się wężami, a w kabinie adrenaliny odbyć emocjonującą przejażdżkę rollercoasterem. Sporo zabawy i śmiechu czeka na stanowisku sumo. Na ringu, w specjalnie przygotowanych strojach, można stoczyć „bitwę emocji”, a dodatkowo ją skomentować.

Stanowiska na ścieżce dojrzewania dotyczą m.in. rytuałów przejścia w różnych kulturach, zmian fizjologicznych w dorastających organizmie, zmian hormonalnych i ich wpływowi na organizm, pryszczy, prawidłowej i zdrowej diety dla dorastającego organizmu. Dzięki specjalnym goglom można doświadczyć, jak zachowuje się organizm po nadmiernym spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Zwiedzający mogą zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi ciąży oraz poczuć się jak kobieta w ciąży, zakładając model brzucha ciążowego. Na stanowisku „dziecko” jest dostępny przewijak, na którym można nauczyć się prawidłowo przewijać dziecko. Dzięki specjalnej aplikacji można poznać odpowiedzi na pytania związane z fizjologią procesu rozmnażania człowieka.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,850,578