„Rzuć troski, lej wino” – nowa wystawa w Wozowni w Toruniu

E. Karniej, 700-lecie Torunia, plakat, 1933

„Rzuć troski, lej wino” – nowa wystawa w Wozowni w Toruniu

„Było to w roku 1920. Jesień. W mieście wszystko wraca do ładu po zawierusze wojennej, której ostatki zawadziły o Toruń. (…) W restauracji »Pod Ratuszem« w małej salce bocznej, gromadzi się co czwartek grono tych samych ludzi. Przewodzi im z Krakowa tu osiadły malarz i rektor Akademii Sztuk Pięknych, Julian Fałat (…)” – tak początki zawiązywania się toruńskiej Konfraterni Artystów wspominał Eugeniusz Gros.

Zrzeszeniu działających w Toruniu twórców przyświecał jasny cel – odbudowania życia umysłowego i artystycznego miasta. W kulturze upatrywano bowiem ważnego czynnika odnowy polskiej państwowości. Jak podkreślano na łamach „Słowa Pomorskiego” w relacji z pierwszej w Toruniu Wystawy Sztuki Polskiej: „(…) tak pomyślnie zaczęta działalność artystów polskich uzyska tu stałą, trwałą placówkę w postaci galerii miejskiej w ratuszu (…), rozumiejąc doskonale, jakie znaczenie dla sprawy narodowej ma takie stałe i wyborowe skupienie dzieł sztuki”.

Na wystawie „Rzuć troski, lej wino”, której tytuł zaczerpnięty został z pieśni Konfraterni Artystów, pokazane zostaną prace pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego i Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, m.in. akwarele Brunona Gęstwickiego ukazujące Toruń ok. 1920 roku, a także plakaty – oprócz Gęstwickiego, także te autorstwa Stefana Wojciechowskiego, Eugeniusza Grosa czy Edwarda Karnieja.

Wystawa ma na celu przybliżenie klimatu intelektualnego i artystycznego pierwszych lat po powrocie Torunia do wolnej Polski. W budowaniu nowego środowiska kulturalnego miasta, prócz wspominanej Konfraterni Artystów, ważną rolę odgrywał także salon Kazimiery Żuławskiej – założycielki pensjonatu Zofijówka, w którym gościli liczni krytycy, aktorzy, reżyserzy, pisarze i malarze, ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem na czele.

„Rzuć troski, lej wino” – wystawa prac ze zbiorów Muzeum Okręgowego i Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu
07.02–01.03.2020
otwarcie wystawy: 07.02.2020 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny

Zdjęcie gł.: E. Karniej, 700-lecie Torunia, plakat, 1933

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,150,348