Rusza konkurs dla szkół: do wygrania mobilne pracownie komputerowe

Grafika akcji: uśmiechnięty nastolatek i mała dziewczynka w stroju szkolnym, obok napis: Konkurs! i logotyp Pracowni Kompetencji Cyfrowych (myszka komputerowa na podkładce).

Rusza konkurs dla szkół: do wygrania mobilne pracownie komputerowe

Podczas spotkania z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zainaugurował konkurs „Pracownia Kompetencji Cyfrowych. „Zachęcam do zabawy uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całej Polsce. Edukacja dzieci i młodzieży z obszaru cyberbezpieczeństwa jest niesłychanie ważna, a nowoczesne narzędzia ułatwią zdobywanie kompetencji cyfrowych, które będą dla Was bardzo cenne w dalszym kształceniu” – mówił minister Cieszyński.

Kto może wziąć udział w konkursie?

W konkursie „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” organizowanym przez NASK – operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), mogą wziąć udział wszystkie szkoły w Polsce. Nagrodą są mobilne pracownie komputerowe (MPK), które obejmują: 16 laptopów wraz z przenośną szafą, oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor. Zgłoszenia można wysyłać do 30 czerwca 2023 r. 

Co zrobić, aby wygrać? 

W konkursie liczą się: zaangażowanie uczniów i nauczycieli, pomysłowość i wiedza o bezpieczeństwie w sieci.
Jak zaznaczył minister, nowoczesna edukacja wymaga nowoczesnych narzędzi. „Konkurs jest kolejnym działaniem realizowanym przez nas w celu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci w Polsce. Jesienią czwartoklasiści dostaną laptopy, z których będą mogli korzystać również w domach, natomiast teraz chcemy wyposażyć w nowoczesny sprzęt także pracownie informatyczne w szkołach” –  wyjaśnił.

Zasady konkursu 

Wystarczy zaangażować możliwie największą grupę uczniów, zrealizować wskazane dla danego etapu edukacyjnego zadanie konkursowe i w terminie wysłać formularz zgłoszeniowy.

Jakie zadania czekają na szkoły?

  • Klasy 1-3: zrealizujcie moduł kursu „Internetowa szkoła słonia Spacjusza”, pt. „Internet to nie wszystko”, a później przygotujcie projekt kolorowanki, która będzie dotyczyć sposobów na zachowanie równowagi cyfrowej.
  • Klasy 4-6: zrealizujcie moduł kursu „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu”, pt. „Uprzejmy internauta” i przygotujcie plakat z hasłem promocyjnym na temat właściwego zachowania w sieci, czyli netykiety.
  • Klasy 7-8 i ponadpodstawowe: zrealizujcie moduł kursu Bezpieczni w sieci „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy” (kurs w wersji dla klas 7-8), a później pomyślcie i wyślijcie w zgłoszeniu hasło kampanii w mediach społecznościowych wraz z przykładowym postem odnoszącym się do cyberzagrożeń i sposobów ochrony przez cyberatakami.

 

WAŻNE! Wszystkie wymienione kursy są bezpłatne i dostępne (wraz z dodatkowymi informacjami o udziale w konkursie) na stronie Pracowni Kompetencji Cyfrowych.

Każda szkoła może wysłać jedno zgłoszenie dla każdego z wyszczególnionych etapów edukacyjnych (klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7-8 i szkoły ponadpodstawowe). Dlatego, jeśli w szkole jest tylko jeden z wymienionych etapów edukacyjnych – zgłoszenie może być jedno, dwa etapy – dwa zgłoszenia, trzy etapy – trzy zgłoszenia. Najważniejsze to wysłać zgłoszenie w terminie, czyli do 30 czerwca 2023 r.

Cyberbezpieczeństwo – ważny element edukacji

Dlaczego zasady konkursu są ściśle związane z bezpieczeństwem w sieci?
– To kluczowy aspekt korzystania z internetu i wykorzystania cyfrowych narzędzi w edukacji – mówi Dominik Kopera, zastępca dyrektora NASK ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). – Podkreślamy to we wszystkich działaniach, które podejmujemy. W ramach OSE bezpieczeństwo online i edukację na jego temat stawiamy w centrum. OSE to nie tylko szybki i bezpłatny internet dla szkół, ale także  bezpieczny.

Z darmowego internetu dostarczanego przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną korzysta obecnie ponad 90% polskich szkół.

Laureaci konkursu zostaną wyłonieni do 31 lipca 2023 r.

Więcej informacji o konkursie na stronie Pracowni Kompetencji Cyfrowych.

Konkurs jest współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Źródło inf. i fot: NASK

5 czerwca 2023 r.

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7247926

Skip to content