Rozmawialiśmy o wsparciu psychologiczno-pedagogicznym uczniów i nauczycieli

Rozmawialiśmy o wsparciu psychologiczno-pedagogicznym uczniów i nauczycieli

Nowe logo_kpcen włocławek

Kolejna z cyklu konferencji online pt. „Bezpieczna szkoła. Profilaktyka zagrożeń”  odbyła się w KPCEN we Włocławku 15 grudnia 2021 r. Tematem przewodnim było zagadnienie – „Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne uczniów i nauczycieli”.

Praktyczne działania wobec uczniów znajdujących się w sytuacji kryzysu emocjonalnego zaprezentowała ceniona suicydolożka Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, Lucyna Kicińska. Wskazała zachowania młodych ludzi, na które należy zwrócić szczególną uwagę, co powinno nas – dorosłych, zarówno nauczycieli, jak  i rodziców – zaniepokoić. Ważnym elementem wystąpienia była prezentacja działań, jakie nauczyciel może wdrożyć w sytuacji trudnej. Prelegenta radziła, jak rozmawiać z młodymi ludźmi, aby im pomóc, kiedy sami nie radzą sobie ze swoimi emocjami.

Magdalena Masłowska – wieloletni pedagog szkolny, interwent – przedstawiła działania, jakie mogą podjąć nauczyciele w szkole, aby wesprzeć  w sytuacji trudnej ucznia, który spotkał się z cyberprzemocą rówieśniczą.

Sytuacje związane z kryzysem emocjonalnym zdarzają się w szkołach coraz częściej.  W dobie pandemii, nauki hybrydowej, ciągłego leku i napięcia emocjonalnego jest to szczególnie istotny problem. Stąd  – wychodzący naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli – pomysł zorganizowania konferencji prezentującej konkretne rozwiązania.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Sprzyjało wymianie przykładów dobrych praktyk dotyczących pracy z uczniem w sytuacjach kryzysowych.

16 grudnia 2021 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we WłocławkuLiczba odwiedzin:

5,856,248