Republika. Narodziny legendy – seans i spotkanie z twórcami (9 października)

Kadr z filmu Republika. Narodziny legendy, reż. R. Kruk

26 Wrz Republika. Narodziny legendy – seans i spotkanie z twórcami (9 października)

Comiesięczne spotkania filmoznawcze z cyklu W pierwszym rzędzie są propozycją dla osób realizujących własne projekty filmowe, tych, które pierwsze takie próby mają jeszcze przed sobą i oczywiście dla wszystkich miłośników sztuki filmowej. Organizatorzy pragną zachęcić do doskonalenia swoich umiejętności oraz realizowania własnych form filmowych.

W październiku zapraszamy na pokaz głośnego dokumentu Ryszarda Kruka Republika. Narodziny legendy. Nieznane dotąd zdjęcia sprzed 40 lat, archiwalne nagrania, wywiady z muzykami, którzy współtworzyli jeden z najważniejszych zespołów rockowych na polskiej scenie muzycznej. Film opowiada o pierwszym okresie działalności zespołu. – Właściwie zaczynamy jeszcze w czasach zespołu Res Publica, to mniej więcej 1976-77 rok. W Toruniu działa środowisko artystyczne skupione wokół Studenckiego Klubu Pracy Twórczej Od Nowa. Wyjątkowy ferment twórczy. Powstaje wiele zespołów, ale największe sukcesy osiąga Republika. Tłumy ludzi na koncertach, ogrom sprzedanych płyt, wiele utworów na szczycie listy przebojów i nagle rok 1986, gdy grupa się rozpada. Dla mnie to niezwykła historia – opowiada reżyser.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami: reżyserem Ryszardem Krukiem, autorem zdjęć Kajetanem Pochylskim oraz kierowniczką produkcji Magdaleną Kruk.

Ryszard Kruk – reżyser filmowy urodzony w Toruniu. Od wielu lat promuje Toruń, poprzez obrazy o zabytkach i ciekawych ludziach, tworzących klimat i historię miasta. Niemalże wszystkie filmy dokumentalne Kruka sięgają do na wskroś toruńskich historii. Tak jest w przypadku jego największego, krajowego i międzynarodowego sukcesu, obsypanego nagrodami Taksówkarza (2008). Spore znaczenie ma też dla Kruka świat muzyki. Nakręcił dotychczas trzy filmy o toruńskim środowisku muzycznym. Pierwszy to pełnometrażowy Homo Musicus (2012), który był przekrojową wizją toruńskiej sceny muzycznej z Torunia. Kolejny Ziggy Dust (2015), opowiadający historię założyciela legendarnej punkowej grupy Bikini z Torunia. Najnowszy film Kruka to Republika. Narodziny legendy, w którym przedstawił historię tzw. „pierwszej Republiki”, istniejącej do chwili samorozwiązania zespołu w 1986 roku.

Na projekcję i spotkanie z twórcami zapraszamy w środę, 9 X, o godz. 18.00
Miejsce: WOAK Toruń ul. Szpitalna 8 (parter)

Informacje: karolina.fordonska@woak.torun.pl     tel. 56 652 27 55

Wstęp bezpłatny.

Zdjęcie gł.: Kadr z filmu Republika. Narodziny legendy, reż. R. KrukLiczba odwiedzin:

2,926,608