Edupolis

Wystawa "Twierdza Grudziądz. 250. rocznica rozpoczęcia budowy"

  • Grafika, na której jest legionista oraz informacje o wydarzeniu.

Wystawa "Twierdza Grudziądz. 250. rocznica rozpoczęcia budowy"

250 lat temu rozpoczęła się historia grudziądzkiej cytadeli, która wpłynęła na dzieje Grudziądza pod względem militarnym i społecznym. Spowodowała również rozwój gospodarczy miasta, zwłaszcza w czasie jej wznoszenia pod koniec XVIII wieku. Jednocześnie forteca ta, poprzez swój - co oczywiste - militarny charakter, stała się przyczyną kilkukrotnych zniszczeń Grudziądza. W tym kontekście warto wspomnieć choćby o blokadzie i oblężeniu cytadeli w latach 1806-1807, dewastacjach całej twierdzy z okresu po zakończeniu I wojny światowej oraz ogromnych stratach poniesionych przez miasto podczas walk radziecko-niemieckich w 1945 r. Obiekt ten odgrywał również rolę miejsca łączącego przedstawicieli kilkunastu narodów, którzy budowali, służyli czy odbywali nałożone na nich kary w murach fortecy. Dzisiaj cytadela stanowi główną część kompleksu fortecznego - Twierdzy Grudziądz. Jest jednocześnie przykładem sztuki inżynieryjnej, który nadal pozostaje w rękach wojska.

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaprasza na wernisaż wystawy „Twierdza Grudziądz. 250. rocznica rozpoczęcia budowy”.

Termin i miejsce: piątek, 12 czerwca 2026 o godzinie 17.00 / Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Wystawa czynna do 13 września 2026 r.

Wystawie towarzyszyć będzie publikacja pt. „Blokada i oblężenie Twierdzy Grudziądz w latach 1806–1807”. 

Ponadto w muzealnym sklepiku dostępna jest także teczka "Twierdza Grudziądz" zawierająca sześć kart z ilustracjami prezentującymi: zdjęcie lotnicze cytadeli z 1914 r., plan sytuacyjny twierdzy z 1807 r., projekt cytadeli autorstwa P. Gotzenbacha, plan oblężenia twierdzy z 1807 r., plan sytuacyjny F.G. Schreibnera  z 1811 r. oraz współczesną akwarelę J. Wróbla przedstawiającą Kurtynę IV. Ilustracjom towarzyszy tekst M. Żebrowskiego.

Wydarzenia towarzyszące wystawie „Twierdza Grudziądz. 250. rocznica rozpoczęcia budowy”

13.06.2026, godz. 10.00 / zbiórka: obok koszarów, skrzyżowanie ul. Jagiełły z ul. Saperów
spacer po dziele rogowym z przewodnikiem Piotrem Łukiewskim.
Zapisy – tel. 56 46 590 63 w. 18, wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona!


30.06.2026, godz. 16.30 / Gmach Główny, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
„Muzeum na leżaku – leżak w Twierdzy” spacer z Mariuszem Żebrowskim po wystawie „Twierdza Grudziądz. 250. rocznica rozpoczęcia budowy”

28.08.2026, godz. 16.30 / Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
„Muzeum na leżaku – leżak w Twierdzy” spacer z Mariuszem Żebrowskim po wystawie „Twierdza Grudziądz. 250. rocznica rozpoczęcia budowy”


04.09.2026, godz. 11.00 / Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
Sympozjum naukowe „Twierdza Grudziądz: Dziedzictwo przeszłości, wyzwania przyszłości”


08.09.2026, godz. 12.00 / Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Wtorek muzealny dla szkół z Mariuszem Żebrowskim na wystawie „Twierdza Grudziądz. 250. rocznica rozpoczęcia budowy”.
Zapisy – tel. 56 46 590 63 w. 18, wstęp bezpłatny.

Źródło: muzeum.grudziadz.pl

Metryka

  • Data 2026-06-09