Departament Edukacji

Departament Edukacji

  • Aktualności »
  • Kultura 4 kwartał 2025 »
  • Trwa Festiwal Camerimage »
  • Piękna kobieta w stroju wieczorowym przemawia na scenie, w podniesionej ręce trzyma statuetkę.
    Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP;
    Otwarcie festiwalu Camerimage

Trwa Festiwal Camerimage

W Toruniu rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych (15-22 listopada). Filmem otwarcia był „Anemone” z Danielem Day-Lewisem, w konkursie głównym także m.in. polski kandydat do Oskara „Franz Kafka” Agnieszki Holland, „Norymberga” z Russellem Crowe i nasza rodzima superprodukcja „Chopin, Chopin!; w sekcji pokazów specjalnych m.in. nagrodzony w Wenecji najnowszy obraz Jima Jarmuscha „Father Mother Sister Brother”.

Partnerem głównym i współgospodarzem imprezy jest tradycyjnie samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Nagrodę Filmową Marszałka Województwa odebrała podczas festiwalowej gali jedna z największych gwiazd współczesnego polskiego kina Grażyna Szapołowska.

– Wydarzenie, które zrewolucjonizowało festiwale filmowe na świecie dedykowane mistrzom sztuki operatorskiej i twórcom dziesiątej muzy, jest również ważnym wydarzeniem dla Torunia i regionu. Dajmy szansę Fundacji Tumul, aby mogło je dalej rozwijać. Zasługuje na to region, Toruń i publiczność. Życzę wszystkim fantastycznego festiwalu! – powiedział na gali otwarcia marszałek Piotr Całbecki.

Ważną częścią Camerimage jest w tym roku sekcja „Filmowe Kujawy i Pomorze”. Jej program nawiązuje do obchodzonego właśnie Roku Ludzi Nauki z Kujaw i Pomorza. Zapraszamy m.in. na projekcje dokumentów „Jan Czochralski. Praojciec elektroniki”, „Powrót chemika”,  „Ogrody Tadeusza Reichsteina” oraz „Tajemnice Enigmy”.

W tej sekcji do obejrzenia także filmy fabularne zrealizowane przy wsparciu naszego Funduszu Filmowego Kujawy Pomorze: „Skrzyżowanie” Dominiki Montean-Pańków ze znakomitą rolą Jana Englerta, kręcone w Toruniu „Sezony” w reżyserii Michała Grzybowskiego z Agnieszką  Dulębą-Kaszą i (przedpremierowo) komedia romantyczna „Piernikowe serce” Piotra Wereśniaka z akcją ulokowaną w świątecznej scenerii toruńskiej Starówki.

Zobacz Kujawsko-Pomorskie jest mecenasem dziesiątej muzy

Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalu Camerimage 2025 jest wystawa „Wizje czasu” Billa Violi, pioniera video-artu i jednego z najważniejszych twórców XX wieku.

Zobacz Ruchome obrazy Billa Violi

Departament Promocji
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl

Metryka

  • Data 2025-11-17
fotokod
Stronę wygenerowano: 2025-12-05 17:34:52
Przejdź do strony źródłowej »
Strona wygenerowana z systemu netadmin