Przyroda Lipna – konkurs fotograficzny

Koncert towarzyszący wystawie

Przyroda Lipna – konkurs fotograficzny

W bieżącym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II w Lipnie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach edukacyjno-przyrodniczych związanych z realizacją projektu unijnego – „Odpady w gospodarstwie domowym – co, gdzie, jak, dlaczego?”

Podczas Tygodnia z ekologią uczniowie lipnowskiej „piątki” brali udział w wielu akcjach związanych z ochroną przyrody i środowiska, w jakim żyją, przygotowywali gazetki, pisali wiersze o Ziemi, organizowali szkolne festyny, kształtując w ten sposób proekologiczne postawy. Ich inicjatywą było ogłoszenie międzyszkolnego konkursu fotograficznego pt. „Przyroda Lipna”, a aspektem utrwalającym działania edukacyjne – pokonkursowy wernisaż prac uczniów, który odbył się w szkole 13 czerwca 2018 roku.

Celem konkursu jest promowanie przyrody najbliższej okolicy, z naciskiem na przyrodę dziką. Konkurs adresowaliśmy do młodych miłośników przyrody oraz wszystkich, którym fotografowanie i utrwalanie przyrody swojego miasta sprawia przyjemność i jest pomysłem na realizowanie swoich pasji. Dzięki takim inicjatywom i zaangażowaniu młodzi ludzie mają szansę na wyrażanie swoich uczuć i przemyśleń związanych z otaczającą przyrodą, a szczególnie z formami jej ochrony – podkreślali nauczyciele koordynatorzy wydarzenia: Maria Gurtowska – nauczycielka przyrody i Krzysztof Wiśniewski – nauczyciel plastyki, artysta malarz. Na konkurs wpłynęło 150 zdjęć, a I miejsce zajęła Lidia Dąbek z SP nr 5 w Lipnie za Topole. Wśród zaproszonych na wystawę gości byli rodzice uczniów i samorządowcy.

W przyszłym roku szkolnym najciekawsze zdjęcia lipnowskiej przyrody opublikowane zostaną w albumie, jaki planują wydać organizatorzy konkursu.

W ramach projektu odbywają się cykle spotkań i szkoleń z zakresu segregacji odpadów dla uczniów wszystkich etapów kształcenia na terenie wielu gmin i powiatów województwa kujawsko-pomorskiego.

Program dofinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie.

Opracowała:
Dorota Łańcucka
nauczyciel konsultant Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku

Fot. główna: Koncert towarzyszący wystawie

Maria Gurtowska i Krzysztof Wiśniewski - koordynatorzy konkursu

Maria Gurtowska i Krzysztof Wiśniewski – koordynatorzy konkursu

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6665459