Projekt Ostatnia stacja – Katyń 1940

Projekt Ostatnia stacja – Katyń 1940

Logo CKIS w Sępólnie KrajeńskimCentrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim zaprasza 13 kwietnia o godz. 17.00 na transmisję online na kanale CKiS (YouTube, Facebook) w ramach projektu OSTATNIA STACJA – KATYŃ 1940.  Jest on artystyczną narracją wydarzeń pamiętnej wiosny 1940 roku.

Siłą sprawczą projektu stała się zbrodnia dokonana wówczas z motywów politycznych przez NKWD na 22 tysiącach obywateli polskich, wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Motywem przewodnim wydarzenia powstałego na cześć wymordowanej elity narodu polskiego, jego potencjału obronnego, intelektualnego oraz twórczego, jest zachowana w archiwum Muzeum Katyńskiego korespondencja ofiar oraz ich rodzin.

Odnalezione w zakamarkach mundurów w trakcie ekshumacji mogił zbiorowych listy, przepełnione zazwyczaj wyłącznie troską oraz czułymi pozdrowieniami, jednoznacznie sugerują wszechobecną w warunkach obozowych cenzurę. Realizacja projektu OSTATNIA STACJA traktowana jest priorytetowo, jako formę pielęgnowania pamięci ofiar, pomimo usilnej próby wymazania zbrodni z historii naszego kraju przez władze komunistyczne.

Bez patosu a jednak z należytą powagą i czcią organizatorzy zachęcają zwłaszcza młode pokolenie do odbycia osobistej wędrówki, celem której będzie mamy nadzieję głęboka refleksja nad istotą człowieczeństwa.

Niewątpliwym atutem wydarzenia o wymiarze artystycznym, powstałego z myślą o oddaniu hołdu zamordowanym wiosną 1940 roku, było zaproszenie do jego realizacji GRUPY REKONSTRUKCJI HISTORYCZNYCH ZIEMI KRAJEŃSKIEJ.

Nakłaniając Państwa do odbycia refleksyjnej podróży z projektem OSTATNIA STACJA organizatorzy mają nadzieję, że poza odsłoną mrocznych kart historii naszego kraju, odnajdą w niej Państwo głęboko wpisaną w realizację wydarzenia czułą narrację.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Ewa Quiring – Korczak

Fot. CKiS w Sępólnie Krajeńskim

13 kwietnia 2021 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,750,534