Premiera online filmu o generalne Maczku

Stanisław Maczek

Premiera online filmu o generalne Maczku

Muzeum Historii Polski logo

Z okazji 128. rocznicy urodzin generała Stanisława Maczka Muzeum Historii Polski zaprasza na wyjątkową premierę internetową filmu “Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”. Film będzie prezentowany na muzealnym kanale YouTube.

Dokument “Niepokonany”, wyprodukowany przez Muzeum Historii Polski w ramach międzynarodowego projektu “Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”, został udostępniony online już w piątku 3 kwietnia o godzinie 18.00.

Dotychczas film można było zobaczyć wyłącznie na specjalnych pokazach w Polsce i Belgii, kolejne prezentacje zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa, dlatego Muzeum Historii Polski postanowiło udostępnić na cały miesiąc ten ciekawy dokument opowiadający o postaci wyjątkowego generała.

Film w reżyserii Rafała Geremka jest próbą przybliżenia najważniejszych wydarzeń z życia i walki dowódcy 1. Dywizji Pancernej. Reżyser, podążając śladami Maczka po Ukrainie, Francji, Szkocji i Holandii, podjął nie lada wyzwanie przeniesienia na ekran 102 lat życia bohatera. Wspomnienia rodziny generała i ostatnich żyjących spośród jego podkomendnych uzupełnił zdjęciami oraz filmowymi relacjami z europejskich archiwów.

Postać gen. Maczka była do tej pory niedoceniania, mimo że była to postać niezwykła – dowódca, który nie przegrał bitwy. Poprzez jego losy potrafimy tłumaczyć polską historię. Odpowiadamy na wciąż pojawiające się pytania, skąd polscy żołnierze wzięli się na Zachodzie – mówi o filmie dyrektor Muzeum Historii Polski – Robert Kostro.

Film pokazuje też dramat żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – ludzi walczących o wolność Polski przez sześć lat i często po zakończeniu tej walki niemogących powrócić do ojczyzny. Taki też był los samego generała Maczka, który po wojnie zamieszkał w Edynburgu i pracował m.in. jako barman. Całość, przeplatana scenami fabularnymi z udziałem aktora Redbada Klynstra-Komarnickiego w roli gen. Maczka, nie tylko daje szerokie spojrzenie na militarne dokonania 1. Dywizji Pancernej, lecz także pozwala poznać jej dowódcę jako człowieka prawego, bardzo rozsądnego, a jednocześnie nadzwyczaj pogodnego i skromnego.

Życie Stanisława Maczka to gotowy scenariusz na film. Nie chcieliśmy jednak opowiadać jedynie o jego wojennych przygodach. Generał Maczek był człowiekiem, który reprezentował najlepsze wartości pokolenia, które stworzyło i budowało II Rzeczpospolitą – mówi o filmie jego reżyser Rafał Geremek.

W młodości marzył o karierze naukowej filozofa. W 1918 roku na polu bitwy awansował go osobiście komendant Józef Piłsudski. W 1939 roku dowodzona przez niego 10. Brygada Kawalerii skutecznie osłoniła przed Niemcami Armię „Kraków”. W wyzwalanych pod jego dowództwem miejscowościach Francji i Belgii, a szczególnie w holenderskiej Bredzie, pamięć o nim jest żywa do dziś. Stanisław Maczek – jedyny polski generał, który podczas II wojny światowej nie przegrał żadnej bitwy – to postać nietuzinkowa, lecz w Polsce wciąż mało znana.

Uosabiał najlepsze cechy oficera i znakomitego dowódcy nowoczesnych wojsk. Był zarówno teoretykiem, jak i znakomitym organizatorem i praktykiem broni pancernej – tak pisał o gen. Maczku jego biograf, historyk Piotr Potomski.

„NIEPOKONANY. OPOWIEŚĆ O GENERALE STANISŁAWIE MACZKU”, 60 MIN., POLSKA 2019, PROD. MUZEUM HISTORII POLSKI, REŻ. RAFAŁ GEREMEK
Premiera internetowa: 3 kwietnia 2020 (piątek), g. 18.00, film dostępny do końca kwietnia na kanale YouTube Muzeum Historii Polski
LINK TUTAJ

Źródło: Muzeum Historii Polski (materiały dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska)

Fot. Stanisław Maczek (1892-1994), Centralne Archiwum Wojskowe. Źródło: Wikimedia Commons (domena publiczna)

 

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,255,792