Praktyczny patriotyzm: 1918/1920 – 2018. Różne odsłony niepodległości

Praktyczny patriotyzm: 1918/1920 – 2018. Różne odsłony niepodległości

Tematyka siódmej konferencji z cyklu “Zabytki toruńskie młodszego pokolenia wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości (w przypadku Torunia z oczywistym akcentem na rok 1920, kiedy to nastąpił powrót miasta do Macierzy). Zaakcentujemy też inną ważną rocznicę – stulecie uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Tytuł konferencji, odnoszący się do (praktycznych) form działania, które po roku 1920 były ważne dla budowania polskiego państwa, ma też skłonić do refleksji: czym patriotyzm jest dziś i jak definiować patriotyzm jutra? Zastanowimy się również nad znaczeniem terminów: naród – społeczeństwo, także w kontekście historycznym. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy za współczesną wersję “praktycznego patriotyzmu” można uznać społeczeństwo obywatelskie dbające o Pamięć? Podczas konferencji wystąpią specjaliści z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Książnicy Kopernikańskiej. Więcej informacji na stronie www.ksiaznica.torun.pl.

Data: 12 maja, godz. 10.00
Miejsce: Centrum Dialogu – Biblioteka Diecezjalna, Pl. Frelichowskiego 1

Program konferencji

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie