Prace adeptek haftu kujawskiego prezentowane w Muzeum Etnograficznym we Włocławku

Prace adeptek haftu kujawskiego prezentowane w Muzeum Etnograficznym we Włocławku

26 listopada, o godz. 17.00 Muzeum Etnograficzne we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6,zaprasza zainteresowane osoby na otwarcie wystawy „Wyszywamy po kujawsku”.

Ekspozycja jest podsumowaniem i finalnym efektem zadania pt. Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy! realizowanego przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku od czerwca do grudnia 2021 r., dofinansowanego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W ramach zadania wydano publikację Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów autorstwa etnografa z Muzeum Etnograficznego we Włocławku Doroty Kalinowskiej.

Dla czterech dziesięcioosobowych grup zorganizowano warsztaty haftu kujawskiego w Muzeum Etnograficznym we Włocławku, Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach. Wzięły w nich udział pracownice muzeów, instruktorzy, edukatorzy, rękodzielnicy, członkinie zespołów folklorystycznych, Kół Gospodyń Wiejskich, klubów seniora oraz osoby zainteresowane poszerzeniem swoich umiejętności, bądź nauczeniem się od podstaw haftu kujawskiego. Uczestnicy pochodzili z Włocławka i regionu, np. Baruchowa, Bronisława, Bytonia, Ciechocinka, Chodeczka, Dubielewa, Huty Chodeckiej, Józefowa, Krzewentu, Mikorzyna, Nieszawy, Nowego Witoszyna, Osięcin, Pikutkowa, Przedcza, Radziejowa, Śmiłowic, Wilkowic, Woli Adamowej, Zgłowiączki, Bydgoszczy oraz Warszawy i Koszalina.

Należy zaznaczyć, że większość uczestniczek nie miała wcześniej do czynienia w praktyce z tą dziedziną rękodzieła ludowego. Szesnastogodzinne warsztaty dały im możliwość poznania historii haftu kujawskiego oraz praktycznej wiedzy na temat materiałów, nici, ściegów, motywów i zasad kompozycji. Zajęcia prowadziły hafciarki, od lat należące do Stowarzyszenia Twórców Ludowych — Henryka Derezińska, Oddział Bydgosko-Toruński oraz Krystyna Zagrabska — Oddział Włocławski.

Na wystawie prezentowanej w Muzeum Etnograficznym we Włocławku stacjonarnie od 26 listopada do 27 grudnia 2021 r. oraz online pokazane są kolejne etapy nauki, czyli początki wyszywania na tzw. wprawkach i prace finałowe. Uczestniczki miały dowolność wyboru koloru tkaniny i formy, jaką będą haftować. Przygotowane prace są różnorodne, od tradycyjnych elementów odświętnego kobiecego stroju kujawskiego, jak czepce, fartuchy, kołnierzyki, przez współcześnie funkcjonujące bieżniki, serwety, serwetki, po zupełnie nowe i awangardowe wykorzystanie wzorów haftu na spódnicy, woreczkach, maskach, bransoletkach, maskotkach itp.

Osoby biorące udział w zajęciach deklarują chęć poszerzania swoich umiejętności, brania udziału w konkursach oraz przekazywania wiedzy innym, dlatego w przyszłość patrzymy z optymizmem, licząc, że haft kujawski nie zaginie.

 

Źródło: muzeum.wloclawek.pl

Fot. muzeum.wloclawek.pl

26 listopada 2021 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7033884