Poznaj Gigantów Medycyny Kujaw i Pomorza

giganci-medycyny-logo

Poznaj Gigantów Medycyny Kujaw i Pomorza

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Są przykładem i inspiracją dla kolejnych pokoleń. Cykl edukacyjny Urzędu Marszałkowskiego „Giganci Kujaw i Pomorza” to seria spotkań online promujących zasłużone postaci związane z naszym regionem. W ramach tegorocznej edycji poznamy sylwetki działających na rzecz rozwoju medycyny. Zapraszamy także do udziału w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

Spotkania odbywają się online, kierowane są do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół średnich. Każde z nich poświęcone jest innej osobie, która przyczyniła się do rozwoju i kształtowania naszego życia. Tegoroczna edycja „Giganci medycyny Kujaw i Pomorza” opowie o wybitnych lekarzach i lekarkach. Cykl rozpocznie się przedstawieniem Józefa Bednarza – lekarza psychiatry, dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu w latach 30. minionego wieku. Prelekcja Mateusza Kubickiego, autora biografii Bednarza, a także materiały edukacyjne przygotowane przez w Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku są już dostępne na platformie edukacyjnej Edupolis.

W kolejnych odcinkach przybliżymy sylwetki wybitnych chirurgów Leona Szumana i Ludwika Rydygiera, włocławskiego kardiologa Stanisława Sterkowicza, walczącej z trądem w Ugandzie Wandy Błeńskiej, bydgoskiego lekarza Jana Biziela, twórczyni podwalin toruńskiej pediatrii Elżbiety Weymanowej oraz grudziądzkiej lekarki Salomei Sujkowskiej.

Projekt powstaje przy współpracy z Bibliotekami Pedagogicznymi w Toruniu i Bydgoszczy oraz KPCEN we Włocławku i jest realizowany za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.

W poprzedniej edycji projektu opowiedzieliśmy o wybitnych naukowcach: astronom Wilhelminie Iwanowskiej, biochemiku Tadeuszu Reichsteinie, nobliście Albercie Abrahamie Michelsonie, geografie i geologu Henryku Arctowskim, chemiku Janie Czochralskim oraz matematyku i kryptologu Marianie Rejewskim.

Zachęcamy do wysyłania prac w konkursach na stworzenie gry edukacyjnej online lub infografiki o życiu i dokonaniach tych wybitnych naukowców. Można wygrać nawet tysiąc złotych. Szczegółowe informacje i regulaminy dostępne są na platformie Edupolis.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera rozwój nauki w naszym regionie. Doceniamy autorów najlepszych prac naukowych, projektów wynalazków i nowatorskich rozwiązań, które wpływają na rozwój naszego regionu. Co roku ludziom nauki przyznawana jest specjalna Nagroda Marszałka w dziedzinie nauki, badań i postępu technicznego.

Wsparcie kierowane jest także do zdolnej młodzieży ze szkół podstawowych, liceów, techników oraz szkół branżowych w naszym województwie. Urząd Marszałkowski realizuje trzy programy stypendialne finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020: Prymus Pomorza i Kujaw, Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza oraz Humaniści na start.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

7 listopada 2022 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,052,187