Pozdrowienia z kosmosu – nowa wystawa w filii GiOPTD w Toruniu

Pozdrowienia z kosmosu – nowa wystawa w filii GiOPTD w Toruniu

Ustanowienie roku 2021 Rokiem Stanisława Lema to wspaniała okazja, aby na światło dzienne wydobyć kolekcję prac dzieci i młodzieży poświęconą tematyce kosmosu i nurtowi science-fiction.

W oparciu o zbiory własne naszej galerii przygotowaliśmy wystawę pod nazwą: „POZDROWIENIA Z KOSMOSU”. Podobnie jak dzieła urodzonego przed stu laty pisarza, niektóre z prezentowanych prac pochodzą jeszcze z ubiegłego wieku, niemniej towarzyszy im wiele nowych przykładów twórczości dziecięcej, gdyż zainteresowanie tematyką cywilizacji pozaziemskich, cyborgizacji czy robotyzacji nie wychodzi z mody, nadal jest przedmiotem badań i projektów naukowych. Literacki dorobek Lema, podobnie jak filmy science-fiction, ukształtowały w pewien sposób wyobraźnię odbiorców. Jednak czytanie daje większe pole wyobraźni i szansę wykreowania własnej wizji. Z kolei gotowy obraz, pochodzący z filmów czy komiksów, może być inspirujący w  twórczości plastycznej, o ile nie będziemy mieli do czynienia ze schematem.

Zadbaliśmy o to, aby prezentowane na naszej wystawie prace cechowała różnorodność, zarówno pod względem użytych technik, jak i rodzajów przedstawianych scen. W dużej części są to realizacje malarskie, rysunki wykonane kredkami czy pisakami. Nie brakuje tez przykładów grafiki –  wklęsłodruków i wypukłodruków. Tych, którzy zechcą zobaczyć, jak dziwne i kolorowe mogą być kosmiczne pojazdy oraz jak zdaniem najmłodszych może wyglądać życie na odległych planetach, zapraszamy od 10 września do filii galerii przy ul. Kościuszki 41/47.

Wystawę będzie można oglądać od 10 września do 13 października 2021 r.

KLAUDIA RABIEJ lat 7 Kłodzko POLSKA

KLAUDIA RABIEJ lat 7 Kłodzko POLSKA

 

9 września 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,683,293