Potańcówka karnawałowa z kapelą „Przodki” i „Kapelą Towarzyską”

Potańcówka karnawałowa z kapelą „Przodki” i „Kapelą Towarzyską”

Muzeum Etnograficzne w Toruniu - logo

W sobotę 22 lutego o godz. 18.30 w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbędzie się Potańcówka karnawałowa z kapelą „Przodki” i „Kapelą Towarzyską”.

Karnawał pożegnamy jak zwykle tańcami przy muzyce na żywo. Polki i oberki, wiwaty i owijoki, a także zabawy taneczne rodem z wiejskiej izby zagrają uczniowie wiejskich muzykantów: Dominika Oczepa – skrzypce, Joanna Szaflik – basy, śpiew, Karolina Ociepka – baraban.
Kapela „Przodki” gra muzykę tradycyjną ze wschodniej Wielkopolski i ziemi sieradzkiej. Repertuar pochodzi z nagrań archiwalnych oraz z bezpośredniego przekazu od wiejskich muzykantów i śpiewaków, takich jak: Jadwiga i Józef Tomczykowie, Janina Plichta czy Tadeusz Kuźnik. Nazwa „Przodki” odwołuje się zarówno do przeszłości i tradycji przodków, jak i „przodkowania” czyli przewodzenia, bycia pierwszą parą w tańcu. Żywiołowe wiejskie pląsy przetykane będą nieco bardziej nastrojowym repertuarem w wykonaniu Kapeli Towarzyskiej z Witkiem Zalewskim w roli śpiewaka i akordeonisty. Podczas potańcówki tradycyjne zabawy taneczne poprowadzi wodzirej. Sala widowiskowa. Liczba miejsc ograniczona. Bilety: 25 zł – normalny, 20 zł – ulgowy. Zakupu biletów można dokonać w przedsprzedaży od 12 lutego oraz w dniu imprezy w kasie Muzeum.

Karnawałowa zaprawa taneczna

Potańcówkę z kapelą „Przodki” i „Kapelą Towarzyską” poprzedzi Karnawałowa zaprawa taneczna, która odbędzie się w piątek 21 lutego o godz. 18.00-21.00.
Warsztaty polskich tańców tradycyjnych dla początkujących i średniozaawansowanych. Uczestnicy poznają lub przypomną sobie podstawowe kroki mazurka i polki oraz niektórych tańców popularnych na miejsko-wiejskich potańcówkach. Szczególną uwagę poświęcimy ćwiczeniom skutecznego partnerowania. Nie zabraknie też podstaw tanecznego savoir vivre’u. Prowadzenie: Marta Domachowska. Sala widowiskowa. Nie prowadzimy zapisów. Opłata za warsztaty w Kasie Muzeum jest równoznaczna z rezerwacją miejsca. Koszt udziału: 25 zł/3h. Uczestnikom warsztatów przysługuje ulgowy wstęp na potańcówkę następnego dnia.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,149,613