Portret nie tylko moralny człowieka z węgla

okładka książki Gierek Piotra Gajdzińskiego

Portret nie tylko moralny człowieka z węgla

„Pokazywanie kapitalistycznego auta w socjalizmie to grzech”. Tak skarcił polskiego piłkarza pierwszy sekretarz PZPR. Czy ta historia również znalazła się w książce „Gierek. Człowiek z węgla” Piotra Gajdzińskiego, dowiecie się na piątkowym spotkaniu z autorem w bydgoskim Muzeum Okręgowym.

W ocenie recenzentów jest to najbardziej obszerna i szczegółowa biografia popularnego przywódcy socjalizmu z ludzką twarzą w polskiej wersji. Piotr Gajdziński w konwencji zbliżonej do thrillera politycznego, napisał historię życia Edwarda Gierka od trudnego życia na emigracji, przez wewnątrzpartyjne gry polityczne u szczytu władzy, aż po nieznane wcześniej fakty z okresu internowania.
To całościowe spojrzenie na postać I sekretarza PZPR i epokę z nim związaną.
W książce znajdziemy opis etapów kariery zawodowej, portret rodzinny Gierka, a także analizę jego polityki gospodarczej oraz relacji z przywódcami bloku wschodniego. Szczególnie intrygująco zapowiada się wątek trudnych
i tajemniczych stosunków z radzieckimi władzami. Biografia jest również próbą zastanowienia się nad fenomenem popularności Gierka i wciąż obecnej nostalgii za jego epoką.

Kapitalistycznym, czerwonym fordem mustangiem jeździł Witold Majewski były kapitan Zagłębia Sosnowiec (ulubiony klub Gierka), po powrocie z USA. Tego pierwszy sekretarz nie mógł przełknąć. „Pokazywanie kapitalistycznego auta w socjalizmie to grzech – oświadczył Gierek i nakazał schować mustanga do garażu.

Piotr Gajdziński z wykształcenia jest historykiem. W latach 90. Był dziennikarzem, potem przez 11 lat rzecznikiem WBK (potem BZ WBK). Napisał też biografie Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Jaruzelskiego, Władysława Gomułki. Publicysta miesięcznika „Odra”, były dziennikarz „Wprost” i „Rzeczpospolitej”, publikował m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym” oraz „Życiu Gospodarczym”.

Z cyklu Literatura w Muzeum. Spotkanie z Piotrem Gajdzińskim, autorem książki „Gierek. Człowiek z węgla”, 11 marca, godz. 18.00, gmach główny MOB – ul. Gdańska 4. Wstęp do muzeum: bilet specjalny 1 zł.

Wygraj książkę

MOB wraz z Wydawnictwem Poznańskim przygotowało konkurs, w którym nagrodą jest właśnie ta książka. Wystarczy odpowiedzieć na trzy proste pytania:

  1. Jakie inwestycje w przemysł motoryzacyjny miały miejsce w latach rządów I Sekretarza Edwarda Gierka?
  2. Jakie znaczenie miało wybudowanie CMK i w jakim celu ją wybudowano? Jakie jest jej najważniejsze przeznaczenie obecnie?
  3. Jaka była największa inwestycja w Warszawie, która do dzisiaj pozostaje symbolem miasta?

 

Nagrody trafią do pięciu osób, które jako pierwsze prześlą poprawne odpowiedzi w prywatnej wiadomości na FB Sympozjon – Muzealny Kreator Działań.

10 marca 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie