Porozumienie z Małą Akademią Nauk Ukrainy

Porozumienie z Małą Akademią Nauk Ukrainy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy podczas konferencji ECSITE, która 2 czerwca rozpocznie się w niemieckim Heilbronn, podpisze porozumienie o współpracy z Małą Akademią Nauk Ukrainy w Kijowie.

Mała Akademia Nauk Ukrainy (MANU) realizuje projekt „Odkrywaj naukę po ukraińsku”. – Porozumienie między Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy a Małą Akademią Nauk w Kijowie wiąże się z realizacją tego projektu. Dzięki współpracy nasi ukraińscy partnerzy przetłumaczą na język ukraiński opisy do naszych eksponatów, scenariusze zajęć i warsztatów, dzięki czemu osoby z Ukrainy, które mieszkają w Polsce będą miały okazję do lepszego poznania nauki w naszym centrum nauki – mówi dr Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – Realizacja projektu „Odkrywaj naukę po ukraińsku” przełoży się na rozwój stosunków polsko-ukraińskich, jak też podczas agresywnej wojny Rosji przeciw Ukrainie ułatwi ukraińskim rodzinom, które nie mówią po polsku czy po angielsku, przystosowanie się do polskiego środowiska naukowego i edukacyjnego – podkreśla Stanisław Dowhyj, prezydent Małej Akademii Nauk Ukrainy.

Tłumaczenie materiałów zostanie przeprowadzone przez specjalistów MANU, tłumaczy i studentów Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, Politechniki Lwowskiej oraz Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki. Wszystkie działania w ramach porozumienia będą realizowane nieodpłatnie.

W październiku 2020 roku w Kijowie udostępniono Muzeum Nauki Małej Akademii Nauk Ukrainy, w którym (do czasu agresji Rosji na Ukrainę) były dostępne interaktywne wystawy, poprzez które instytucja popularyzowała naukę wśród ukraińskiego społeczeństwa. Obecnie zostały one przewiezione do zachodniej części kraju. Kilka dni po otwarciu Muzeum Nauki MANU wizytę w centrum nauki złożyły Pierwsze Damy Polski i Ukrainy. Więcej o niej można przeczytać TUTAJ.

Konferencja ECSITE (Europejskie Stowarzyszenie Muzeów i Centrów Nauki) to najważniejsze spotkanie przedstawicieli instytucji popularyzujących naukę w Europie. W tym roku odbędzie się w dniach 2-4 czerwca w największym centrum nauki w Niemczech „experimenta” (Heilbronn).

31 maja 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,682,822