Popularyzatorzy nauki z Torunia i Rzeszowa łączą siły

Popularyzatorzy nauki z Torunia i Rzeszowa łączą siły

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu nawiązało współpracę z rzeszowską firmą Polimedia, działającą w obszarze szeroko rozumianej popularyzacji nauki i techniki.

Dzięki toruńsko-rzeszowskiej współpracy zostaną udostępnione programy popularnonaukowe „Radiolatorium” oraz powstanie cykl filmów edukacyjnych związanych z polskich dziedzictwem naukowo-technicznym. Część audycji w formie podcastów można już wysłuchać na stronie internetowej CNMW.

Celem naszej współpracy jest przede wszystkim popularyzacja nauki. Chcemy również wykorzystać nasze doświadczenia i pomysły, które docelowo mają zachęcić mieszkańców Torunia do odwiedzenia Rzeszowa, a mieszkańcom stolicy Podkarpacia przybliżyć działania Młyna Wiedzy i przyjazdu do grodu Kopernika – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik toruńskiego centrum nauki. – Myślimy także o wspólnych projektach w zakresie popularyzowania nauki i techniki. Mamy nadzieję, że nasze pomysły spodobają się odbiorcom, a my wspólnie wypracujemy takie rozwiązania, które w sposób efektywny i efektowny pozwolą opowiadać o nauce i technice – dodaje.

“Radiolatorium”: popularnonaukowy podcast

“Radiolatorium” to autorski pomysł Pawła Pasterza. Program od 2009 do 2017 roku był emitowany na antenie Polskiego Radia Rzeszów, a obecnie można go wysłuchać w Radiu Centrum i stołecznym Radiu Praga. Jak mówi Małgorzata Wilczak, współprowadząca audycję: “Radiolatorium” jest popularnonaukowym formatem radiowym realizowanym w oryginalnej formule. Staramy się, aby dialog jaki prowadzimy w każdym odcinku audycji i sposób w jaki przekazujemy ważne informacje i trudne kwestie, brzmiał łatwo i przyjemnie. Nie jest tajemnicą, że tworząc ten program wzorowaliśmy się na sposobie narracji jakiej używali prowadzący legendarną telewizyjną “Sondę”, której obydwoje jesteśmy sympatykami. Chcemy prezentować odkrywcze informacje, absurdalne fakty, udzielać odpowiedzi na trudne pytania i proponować popularnonaukowe podróże w czasie i przestrzeni. Licząc od 2009 roku powstało ponad 400 odcinków programu “Radiolatorium”. – Radio to teatr wyobraźni. Dlatego staramy się wprowadzić akcję na żywo. Dodajemy eksperymenty, dźwięk i muzykę. Eksperymenty są najważniejsze, bo jest to esencja popularyzacji nauki. Programy udostępnimy w podcastach, tak żeby każdy mógł posłuchać ich w dowolnym czasie. I przestrzeni. Podczas wakacyjnego wypoczynku, przy obiedzie lub w trakcie jego przygotowywania – dodaje Paweł Pasterz.

Czego dowiemy się z programów? Jak zapowiadają autorzy będzie m.in. o plastiku i jego wykorzystaniu, Keplerze, Newtonie i jego przygodzie z satelitami, elipsach i radiu. Nie zabraknie przepisów na eksperymentowanie bez żadnych przyrządów.

Polska myśl naukowo-techniczna w filmach “… Tak to działa!”

W ramach współpracy między Młynem Wiedzy a Polimedia (twórca portalu Politechniczny Dom Kultury i Nauki) powstanie również program “… Tak to działa!”, w którym widzowie poznają historię wybranych przedmiotów i urządzeń, które zmieniły codzienne życie Polek i Polaków. – Kolekcja Pawła jest bardzo bogata. Znajdziemy w niej różnorodne przedmioty, które zmieniły nasze życie. Dlatego postanowiliśmy stworzyć nasz top dziesięciu urządzeń, które przyczyniły się zmiany naszych codziennych zachowań i nawyków – mówi Marcin Centkowski. – Ważne jest również to, że Paweł z wielką pasją opowiada o tych przedmiotach. Ma ogromną wiedzę. Chcemy ją właściwie wykorzystać i zaprezentować naszym odbiorcom – dodaje.

W kolekcji Pawła Pasterza znajdują się dziesiątki przedmiotów, pamiątek kultury materialnej pogrupowanej w zbiory tematyczne. Są to urządzenia do zapisu magnetycznego dźwięku, aparaty telefoniczne, szkolne pomoce naukowe, urządzenia pomiarowe, modele edukacyjne i zabawki. – Zawsze uwielbiałem technikę popularną. Sprzęt audio, AGD, przyrządy i urządzenia. W czasach szkolnych moim ulubionym miejscem była szkolna pracownia fizyczna, a szczególnie zaplecze, w którym “mieszkały” przyrządy i pomoce dydaktyczne – mówi kolekcjoner. – To był inny świat. I tak pozostało. Po latach zacząłem kolekcjonować te piękne przedmioty. Często, niestety, wyrzucane ze szkół. W programie wybierzemy część przedmiotów z kolekcji i opowiemy o nich. Bo warto pamiętać o historii polskiej myśli technicznej i dziedzictwie zaklętym w przedmiotach. Ale o tym co znalazło się w naszym topowym zestawieniu będzie można przekonać się, oglądając przygotowane przez nas odcinki programu – dodaje.

Program “… Tak to działa!” będzie dostępny na kanale Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w serwisie You Tube oraz na stronie www.radiolatorium.pl.

Popularyzatorzy mają nadzieję, że widzowie będą również tworzyli swoje własne topy. Starsi odbiorcy będą mogli przypomnieć sobie „cuda” techniki, które wykorzystywali w pracach domowych, i nie tylko. Młodsi zobaczą jakimi urządzeniami posługiwali się w przeszłości ich rodzice lub dziadkowie.

Premierę pierwszego odcinka zaplanowano w sobotę (17 lipca) o godz. 12:00 na kanale Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w serwisie You Tube.

15 lipca 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7286010

Skip to content