“Połącz się!” – nowa wystawa czasowa w Młynie Wiedzy

Wystawa o komunikacji w Młynie Wiedzy

“Połącz się!” – nowa wystawa czasowa w Młynie Wiedzy

Miesiąc po udostępnieniu Centrum Innowacyjnej Edukacji i wystawy „Ścieżki dorastania” Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprosi na nową ekspozycję czasową „Połącz się!”. 
„Połącz się!” to wystawa, której głównym tematem jest komunikowanie na odległość. Ekspozycja w przystępny sposób prezentuje zjawiska fizyczne, przedstawia dokonania techniczne człowieka w zakresie telekomunikacji. – Skłania również do refleksji nad szansami i zagrożeniami wynikającymi z rozwoju technologii – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.
Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z zasadą wykorzystania satelitów komunikacyjnych, przekazywaniem wiadomości przy użyciu alfabetu Morse’a, poznać zasady kodu flagowego wykorzystywanego w żegludze morskiej. Nie zabraknie stanowisk poświęconych ekranowaniu fal elektromagnetycznych, wykorzystywanych w telefonii komórkowej i radiowej, rozchodzeniu się dźwięków w ciałach stałych czy drodze, jaką pokonują dane przesyłane przez sieć internetową. – Najmłodszych, i nie tylko, mogą zaskoczyć stanowiska pokazujące zasady działania tradycyjnego przewodowego telefonu czy komunikacji krótkofalarskiej. Zwiedzający wcielą się w rolę obsługi naziemnego portu lotniczego – wyjaśnia Marcin Centkowski.
Wystawa będzie dostępna w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy od 7 stycznia do połowy maja 2020 roku w sali ekspozycyjnej na 4. piętrze budynku. Pod koniec stycznia toruńskie centrum nauki zaprosi na kolejną czasową ekspozycję „Przytul Polskę”.
Ferie zimowe w centrum nauki 
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do skorzystania z oferty edukacyjnej w okresie ferii zimowych, które w woj. kujawsko-pomorskim będą odbywały się od 28 stycznia do 9 lutego 2020 roku. – Dostępne w naszym centrum nauki aktywności są bardzo atrakcyjne, dlatego warto wcześniej zaplanować wizytę w Młynie Wiedzy. Można spędzić u nas cały dzień, zwiedzając na przykład na początku wystawę “Ścieżki dorastania” w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji, a później skorzystać z warsztatów czy wystaw w głównym budynku Młyna – mówi Marcin Centkowski.
W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie dostępne zwiedzanie interaktywnych wystaw, ekspozycji “Ścieżki dorastania” w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji oraz warsztaty. Zajęcia będą odbywały się od wtorku do niedzieli. We wtorki będzie można dowiedzieć się, jak rozpoznać ptaki po sylwetce czy śpiewie. W środę będą odbywały się zajęcia poświęcone historii fotografii. Czwartki będą poświęcone historii animacji. – Zastanowimy się, jaką kolejność powinna mieć filmowa opowieść. Każdy zamieni się w twórcę, stworzy film i zmierzy się z konstrukcją własnego zeotropu – wyjaśnia Marcin Centkowski. W piątki uczestnicy dowiedzą się, “jak ogarnąć rok, aby nie gonić go co krok”. W sobotę podczas zajęć poświęconych statkom kosmicznym będzie można dowiedzieć się m.in. jakie trudności muszą przezwyciężyć naukowcy planujący misje na inne planety. Uczestnicy zaprojektują i wykonają własny model statku kosmicznego. – Nasz kosmodrom czeka na wszystkich chętnych, chcących przeżyć kosmiczną przygodę – zachęca rzecznik centrum nauki. W niedziele będzie można zaprosić pszczoły do ogrodu. Poza praktyczną wiedzą dotyczącą pszczół, będzie można własnoręcznie wykonać mini hotel, który wiosną zachęci je do zamieszkania w ogrodzie lub balkonie. A to pozwoli na przyglądanie się z bliska życiu zapylaczy.
Szczegółowe opisy zajęć w okresie ferii zimowych są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
W okresie świąteczno-noworocznym Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji są zamknięte w dniach: 24-26 i 31 grudnia. Od 1 do 6 stycznia 2020 roku będzie miała miejsce przerwa techniczna. Informacje o godzinach otwarcia CNMW i CIE są dostępne na stronie internetowej instytucji.
Bilety do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji można nabyć w kasach oraz poprzez elektroniczny system sprzedaży biletów.
Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,150,292