Podwieczorek w dworze w Kłóbce

Podwieczorek w dworze w Kłóbce

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce zaprasza do jadalni kłóbskiego dworu, gdzie kolejny już raz zagościła na stole aranżacja letniego podwieczorka. Będzie ona udostępniona do końca października.

Lato w pełni. Drzewa w sadzie powoli zaczynają uginać się pod ciężarem owoców, które w promieniach słońca nabierają słodyczy, te zaś które już dojrzały, zamieniają się w niezliczoną ilość przetworów: konfitur, dżemów czy nalewek. Celebracja tego czasu dla mieszkańców wiejskich dworków była niezwykle ważna, tym bardziej że podczas wakacji dwory przepełnione były gośćmi, szczególnie młodzieżą odpoczywającą od szkolnych zajęć, ale też krewnymi z miasta, czy z sąsiednich majątków.

Gościnność gospodarzy nie miała granic, a wśród wielu rozrywek najważniejszą było wspólne biesiadowanie. Popołudniami chętnie siadano do podwieczorków podawanych w jadalni, bądź, przy dobrej pogodzie, na tarasie czy w ogrodzie. Na stole pojawiały się wtedy ciasta drożdżowe, kruche ciasteczka, powidła, świeże owoce oraz herbata i nalewki. W całym domu czuć było kuszący zapach tych smakołyków, wykonanych według sprawdzonych, często przekazywanych sobie przez pokolenia, przepisów.

Więcej na stronie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Fot. Pixabay

10 sierpnia 2022 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



Liczba odwiedzin:

5,837,029