Podsumowanie obchodów Roku Stanisława Moniuszki

Podsumowanie obchodów Roku Stanisława Moniuszki

W Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy odbyła się uroczystość podsumowania obchodów Roku Stanisława Moniuszki w województwie kujawsko-pomorskim. Rok Stanisława Moniuszki został ogłoszony w 2019 roku w związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora.

Gospodarzem spotkania był rektor uczelni prof. dr hab. Jerzy Kaszuba. Organizacją spotkania zajęła się prof. dr hab. Aleksandra Kłaput-Wiśniewska, koordynatorka Roku Moniuszki w województwie kujawsko-pomorskim. Goście otrzymali okolicznościowe podziękowania, a także publikacje wydane z okazji Roku Stanisława Moniuszki. Są to: książka „Stanisław Moniuszko i jego muzyka” Rudigera Rittera wydana przez Wydawnictwo Naukowe UAM w Poznaniu oraz album „Białoruś, Litwa, Polska czasów Stanisława Moniuszki w rysunkach jego ojca Czesława Moniuszki”, którego wydawcą jest Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie. Z okazji Roku Moniuszki ukazała się także płyta „20 lat w NATO w 200. Rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki” nagrana przez Orkiestrę Wojskową w Bydgoszczy pod batutą kapelmistrza majora Dominika Sierzputowskiego.

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy w 2019 roku odbyło się wiele imprez związanych z obchodami roku twórcy opery narodowej, m.in.: konkurs na plakat “Mistrz dźwięków, który «sam toczy się do serca»”, zajęcia edukacyjne i prezentacje multimedialne “Moniuszko znany czy nieznany?” poświęcone życiu i twórczości kompozytora, adresowane do różnych gryp wiekowych, także seniorów oraz spotkania z cyklu “Głośne Czytanie” dla osób z niepełnosprawnością wzrokową.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w BydgoszczyLiczba odwiedzin:

6,149,525