PODgórzajki, czyli PODtoruńsko-PODgórskie bajki (niekoniecznie dla najmłodszych). 19 kwietnia

13 kwiecień PODgórzajki, czyli PODtoruńsko-PODgórskie bajki (niekoniecznie dla najmłodszych). 19 kwietnia

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza 19 kwietnia 2021 r. o godz. 18.00 na spotkanie online „PODgórzajki, czyli PODtoruńsko-PODgórskie bajki (niekoniecznie dla najmłodszych)”. Autorka spotka się z czytelnikami na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej.

Któż z Wielkich wstrzymał osoby swej w Toruniu degradację – na Podgórz przeniósł sławy emanację? Jakie specjały serwował w swoim lokalu piasko-słodko-twórca Berner? O co spierali się rzeźnicy i jarzynnicy? Jaką moc miała cudowna woda SERAFINa? Po kiego diabła z pana Weylanda Wielanda uczyniono? Do czego Smok Czek magicznego piasku z Piasków potrzebował? Jak placówka miała nosić nazwę Celny Obraz lub Poligon Premier? Co łączy podgórską rotundę Jaugscha z romańską rotundą w Strzelnie? Dlaczego podgórzanie zdemolowali / zdemontowali ołtarz główny w kościele? Jak i dlaczego Flisak i żaby z Torunia przezeń wyprowadzone na szkodę Podgórza działali? Na te i wiele innych pytań odpowiada w toruniajkach / nowo-bajkach Katarzyna Kluczwajd, torunianka / podgórzanka, historyczka sztuki, regionalistka, entuzjastka urody języka polskiego.

Podgórzajki to 38 opowieści ukazujących dawne dzieje i dzisiejszość Podgórza, kiedyś odrębnego miasta – w (nowo)bajkowym ujęciu, z humorem i współczesnymi odniesieniami. Z Toruniem w tle. To drugi tom Toruniajek, po Piernikajkach, czyli toruńskich piernikowych bajkach (niekoniecznie dla najmłodszych), wydanych w 2018 roku.

 

Fot. Książnica Kopernikańska

13 kwietnia 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

4,827,836