Piknik Młyna Wiedzy na Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki

Piknik Młyna Wiedzy na Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki

W najbliższy weekend Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym “Miasto komunikacji – komunikacja miasta”. Wydarzenie towarzyszy Toruńskiemu Festiwalowi Nauki i Sztuki.

Przed budynkiem Centrum wspólnie z uczestnikami Festiwalu będziemy budowali makietę nowoczesnego miasta. Wokół niej będą dostępne stanowiska, na których powstaną elementy składowe makiety – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

Głównym celem pikniku „Miasto komunikacji – komunikacja miasta” jest zapoznanie uczestników TFNiSz ze złożonymi systemami komunikacji, działającymi w obrębie współczesnego miasta. – Dzięki zabawie przy makiecie uczestnicy będą mogli zapoznać się  z zagadnieniami dotyczącymi planowania przestrzennego współczesnych miast oraz rozwiązań technicznych, komunikacyjnych i architektonicznych stosowanych w obrębie miast – wyjaśnia Marcin Centkowski.

Na interaktywnych stanowiskach, które funkcjonować będą obok makiety, edukatorzy toruńskiego centrum nauki poruszą m.in. zagadnienia związane z następującymi obszarami:

  • komunikacja w transporcie lądowym, lotniczym i rzecznym (morskim), systemy sterowania (zbudujemy modele pojazdów, samolotów, statków, barek),
  • komunikacja w obrębie budynków mieszkalnych, sterowanie systemami działającymi w budynkach (zbudujemy modele różnych budynków),
  • komunikacja w obrębie zakładów przemysłowych i systemy sterowania w przemyśle (zbudujemy modele fabryk, elektrowni, oczyszczalni itd.),
  • komunikacja w obrębie ruchu drogowego (zbudujemy elementy systemu sygnalizacji świetlnej),
  • komunikacja w obrębie urządzeń – sterowanie maszynami na przykładzie technologii druku 3D, (zaprojektujemy i zbudujemy różne elementy przy pomocy odpowiedniego oprogramowania,  drukarki 3D, skanera 3D i innych urządzeń wspomagających).

Piknik „Miasto komunikacji – komunikacja miasta” odbędzie się przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w dniach 27-28 kwietnia w godz. 10.30-17.30. Udział jest bezpłatny.

Centrum nauki zaprasza również do zwiedzania interaktywnych wystaw. Ekspozycje będą dostępne w godz. 11.00-17.00. Bilety można nabyć w kasach oraz w systemie sprzedaży biletów online.

Relacja z pierwszego dnia pikniku odbędzie się na antenie Polskiego Radia PiK w godz. 10.00-12.00 podczas audycji “Wsłuchaj się w Region”.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,686,071