Pierwszy Poranek Muzyczny „Klasyka z Muzyka”

Pierwszy Poranek Muzyczny „Klasyka z Muzyka”

Zespół Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku

W dniu 25 września 2022 roku w sali kameralnej Centrum Kultury Browar B. odbył się pierwszy z cyklu Poranków Muzycznych pod nazwą „Klasyka z Muzyka”. Cykl audycji adresowanych do najmłodszych mieszkańców Włocławka i okolic powstał we współpracy Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku oraz Centrum Kultury Browar B. Ideą poranków jest przybliżenie młodym słuchaczom świata muzyki i instrumentów muzycznych. Pomysłodawcą i autorem scenariusza cyklu „Klasyka z Muzyka” jest pan Jacek Szczepański, nauczyciel ZSM we Włocławku. Podczas pierwszego z poranków, który swą tematyką nawiązywał do rozpoczynającej się właśnie jesieni, głównym bohaterem był fortepian, jako instrument solowy i towarzyszący.

Muzyczny motyw przewodni cyklu „Klasyka z Muzyka” stanowi piosenka „Gdy Muzyka gra” skomponowana przez pana Mariana Szczepańskiego, którą młodym melomanom zaprezentowały uczennice klasy śpiewu pani Wiesławy Kończewskiej-Plac, Julia Stasinowska i Karolina Witwicka, przy fortepianowym akompaniamencie pana Jacka Szczepańskiego. Słuchacze żywiołowo włączyli się w jej wykonanie, zachęcani przez wokalistki do klaskania, podskakiwania i obracania się zgodnie z tekstem piosenki. Ponadto zabrzmiały takie hity klasycznej literatury fortepianowej, jak „Fantazja na strunach jesieni” Grzegorza Miśkiewicza w wykonaniu Konstancji Kotowskiej z klasy fortepianu pana Jacka Szczepańskiego oraz Polonez A-dur op. 40 nr 1 Fryderyka Chopina w wykonaniu pana Jacka Szczepańskiego. Natomiast o jesieni opowiadały piosenki: „W czasie deszczu dzieci się nudzą” ze słowami Jeremiego Przybory i muzyką Jerzego Wasowskiego oraz „Idzie jesień” ze słowami Marii Terlikowskiej i muzyką Józefa Kulkowskiego.

Pierwszy z koncertów poprowadzili pan Jacek Szczepański i pani Marta Miklaszewska. Kolejny, poświęcony zimie, zapowiadany jest na styczeń 2023 roku.

26 września 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,040,429