Pierwsze Urodziny Olenderskiego Parku Etnograficznego

Pierwsze Urodziny Olenderskiego Parku Etnograficznego

W najbliższy weekend mija pierwszy rok działalności Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce w powiecie toruńskim. Z tej okazji, organizator parku, Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało w niedzielę (12 maja) atrakcje dla całych rodzin.

Otwarcie Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce okazało się wielkim sukcesem. Tylko w 2018 roku odwiedziło je 10 tysięcy osób. Lokalizacja skansenu została wybrana nieprzypadkowo. Historia Wielkiej Nieszawki jest ściśle związana z osadnictwem olenderskim. Jeszcze w początkach XX wieku był to jeden z głównych ośrodków tej społeczności. W parku zgromadzono najcenniejsze zachowane do dziś przykłady charakterystycznej dla tej zbiorowości architektury – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W programie pierwszych urodzin znajdą się występy Teatru Humoreska oraz Teatru Janek Wędrowniczek, zajęcia dla dzieci, stoiska ze zdrową żywnością i rękodziełem. Bilety: normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł, bilet rodzinny 20 zł. Do parku dopłynąć można rejsem wiślanym organizowanym przez Fundację „Zamek Dybów i Gród Nieszawa.” Wypłynięcie o godzinach 10 i 14 z Przystani Toruń. Cena rejsu w obie strony 40 zł za osobę, bilet rodzinny to cena 2 biletów normalnych plus rabat 50% na każde dziecko, przeprawa dla dzieci do lat 3 jest bezpłatna).

Nowy oddział Muzeum Etnograficznego w Toruniu otwarto w weekend 12-13 maja 2018 r. Jego to pierwszy w Polsce skansen poświęcony osadnictwu olenderskiemu. Położony przy ul. Menonitów 14 park jest rekonstrukcją wsi określanej przez etnografów jako mała rzędówka bagienna. Składa się z trzech siedlisk złożonych z sześciu zabytkowych budynków starannie przeniesionych z różnych miejsc w Dolinie Dolnej Wisły. Pierwszym z odtworzonych obiektów była drewniano-murowana chata z Gutowa w gminie Zławieś Wielka, kolejnym będąca wysokiej klasy zabytkiem zagroda olędrów z Niedźwiedzia w powiecie świeckim. Imponująco prezentuje się zagroda z Kaniczek w Pomorskiem (rok budowy 1757), z charakterystycznymi podcieniami, piękną proporcją spadzistego dachu i malowanymi okiennicami. Jako jedne z ostatnich zmontowano spichlerz z Wielkiego Zajączkowa (pow. świecki) i stodołę z Wielkiego Wełcza (pow. grudziądzki). Z dbałością o szczegóły odtworzono wnętrza. Są tu też pola i sady, a w sąsiedztwie uporządkowany cmentarz, który był wykorzystywany jeszcze w 1945 roku.

Olenderski Park Etnograficzny powstał dzięki porozumieniu samorządowych władz województwa, Muzeum Etnograficznego w Toruniu (MET) i gminy Wielka Nieszawka. Projekt sfinansował samorząd województwa (6,2 mln złotych, 97 proc. kosztów); wkład gminy to warta 150 tys. złotych ziemia, na której postawiono zrekonstruowaną wioskę.

Więcej informacji o wydarzeniu i samym parku na stronie Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Impreza z okazji otwarcia Olenderskiego Parku Etnograficznego, Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

 

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl


Liczba odwiedzin:

5,688,277