Piątkowy melanż muzealny

Skarb Bydgoski – ekspozycja znajduje się w Europejskim Centrum Pieniądza (Wyspa Młyńska), ul. Mennica 4

Piątkowy melanż muzealny

Dziś (27.08) bydgoskie Muzeum Okręgowe zaprasza na ostatnie w lecie Oprowadzania Kuratorskie. To atrakcja dla dociekliwych miłośników historii miasta, którzy mają okazje poszerzyć swą wiedzę dzięki naszym kuratorom.

Do wyboru mamy trzy wystawy: „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, „Skarb bydgoski”, #przemysłowaFOTOBydgoszcz.

Wystawa Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy

Wystawa Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy

Pierwsza z nich prezentuj interaktywnie międzywojenną, wielokulturową Bydgoszcz oraz rodowód historyczny miasta. Jej narracja koncentruje się wokół spaceru po rejonie śródmiejskim – od Starego Rynku, poprzez ulicę Mostową, plac Teatralny, ulicę Gdańską, aż do placu Wolności. Wystawa stanowi rodzaj przewodnika po Bydgoszczy, w którym zaprezentowane są najważniejsze symbole miasta, elementy miejskiej architektury, ciekawe miejsca, a także ludzie i ich życie codzienne oraz pozostałe po nich pamiątki. Dodatkowo w rolę tłumacza realiów międzywojennego świata wciela się Jerzy Sulima-Kamiński, autor książki „Most Królowej Jadwigi”. Cytowane fragmenty jego powieści prowadzą odbiorcę po kolejnych miejscach tytułowego spaceru, a całość wystawy ma zachęcić do konfrontacji zdobytej na ekspozycji wiedzy z rzeczywistością, wycieczek po mieście i indywidualnego odkrywania jego przeszłości. Po tej wystawie oprowadzi Anna Nadolska.


Skarb bydgoski

Od niesamowitego odkrycia skarbu bydgoskiego minęło kilka lat i choć emocje z nim związane nieco już opadły, to jednak nadal rozpala on wyobraźnię i zachwyca. Zachwyt ten nie jest wyłącznie skupiony wokół niespotykanej ilości złotego kruszcu, przekształconego w monety i zjawiskowo piękną biżuterię, ale wynika także z bezprecedensowej, jeśli chodzi o skarby, odkryte w Polsce, różnorodności przedmiotów.  Skarb bydgoski pod wieloma względami nie ma sobie równych w naszym kraju, a i na tle europejskim jest jednym z bardziej okazałych. Takie nagromadzenie złota i srebra pod postaciami monet i przedmiotów sztuki jubilerskiej, to rzecz wyjątkowa. Pewnym odniesieniem może być skarb z Koszyc na Słowacji, na który również składają się wyłącznie złote monety (dużo więcej, niż w Bydgoszczy, bo aż niemal 3000), ukryte w drugiej połowie XVII wieku, ale brak mu takiej różnorodności kosztowności (1 łańcuch), jak w przypadku bydgoskim. O historii odkrycia opowie Jarosław Kozłowski.

#przemysłowaFOTOBydgoszcz
Wystawa #przemysłowaFOTOBydgoszcz pokazywana jest w Spichrzach nad Brdą

Wystawa #przemysłowaFOTOBydgoszcz pokazywana jest w Spichrzach nad Brdą

To najnowsza wystawa opowiadająca o znaczeniu przemysłu w dziejach Bydgoszczy. Archiwalne fotogramy i dawna grafika reklamowa opowiadają o przemysłowym rozkwicie miasta w XIX i XX wieku. Zestawiono je ze współczesnymi zdjęciami miejsc, w których działały duże bydgoskie firmy i zakłady. Podróż sentymentalna i spotkanie z dobrą fotografią współczesną autorstwa Wojciecha Woźniaka – pracownika MOB. Oprowadzać będzie Iwona Jastrzębska-Puzowska.

Liczba miejsc jest ograniczona. Wstęp do muzeum – 1 zł.

 


Linki do szczegółowych opisów wystaw:

http://muzeum.bydgoszcz.pl/wystawy/id,109,0,0,Od-Starego-Rynku-do-placu-Wolnosci–Spacer-ulicami-miedzywojennej-Bydgoszczy

http://muzeum.bydgoszcz.pl/wystawy/id,246,0,0,Skarb-bydgoski

http://muzeum.bydgoszcz.pl/wystawy/id,295,0,0,przemyslowaFOTObydgoszcz

 

08.2021 r., godz. 17: 00, czas trwania 30 min.
Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy
Oprowadza: Anna Nadolska (MOB)

Skarb bydgoski
27.08.2021 r., godz. 17: 00, czas trwania 1h
Oprowadza: Jarosław Kozłowski

#przemysłowaFOTOBydgoszcz
27.08.2021 r., godz. 17: 30, czas trwania 30 min.
Oprowadza: Iwona Jastrzębska-Puzowska

Zdjęcie gł.: Skarb Bydgoski – ekspozycja znajduje się w Europejskim Centrum Pieniądza (Wyspa Młyńska), ul. Mennica 4

27 sierpnia 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie