Parki krajobrazowe to nasze bogactwo

Parki krajobrazowe to nasze bogactwo

Powstające Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu (w powiecie świeckim), remonty zabytkowego pałacyku nad Gopłem w Kruszwicy (powiat inowrocławski) i dworku Ludwika Rydygiera w Dusocinie (w powiecie grudziądzkim) oraz otwarty w ubiegłym roku ośrodek edukacji przyrodniczej w Więcborku (powiat sępoleński) – Urząd Marszałkowski regularnie wspiera nasze parki krajobrazowe w aktywnej ochronie przyrody i rozbudowie bazy dydaktycznej, z której korzystają młodsi i starsi mieszkańcy regionu. Wartość trwających inwestycji to 12 mln złotych, z czego dofinansowanie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi blisko 8,5 mln złotych.

– Parki krajobrazowe to bogactwo naszego regionu. Tworzą je wspaniała przyroda z rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt, atrakcyjne miejsca do uprawiania pieszej i wodnej turystyki, interesujące materialne świadectwa dziedzictwa kulturowego. Każdy z naszych parków wart jest odwiedzenia, a urok tych miejsc sprawia, że wiele osób chętnie tu wraca – przyznaje marszałek Piotr Całbecki.

W Kujawsko-Pomorskiem działa 10 parków krajobrazowych. Realizowane inwestycje pozwolą rozszerzyć działalność edukacyjną i szkoleniową ośrodków oraz stworzyć nową ofertę turystyczną, przygotowaną w oparciu o wiedzę na temat lokalnych zasobów kulturowych i przyrodniczych tych niezwykle cennych obszarów województwa.

We Wdeckim Parku Krajobrazowym, w miejscu dawnego ośrodka kultury w Tleniu, powstaje od podstaw Centrum Czynnej Ochrony Przyrody. Dwupiętrowy budynek z poddaszem o powierzchni blisko 680 m2 będzie jednym z większych budynków użyteczności publicznej w powiecie świeckim. Głównym pomieszczeniem na parterze będzie sala konferencyjna, w której zamontowana zostanie stała wystawa etnograficzna. W budynku znajdą się również sala edukacyjna (pełniąca także rolę czytelni), biblioteka, sala narad i archiwum. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Rozprowadzono instalacje elektryczne i alarmowe. Trwają przygotowania do zamontowania instalacji grzewczych. Na przełomie marca i kwietnia wykończona zostanie elewacja budynku, a ekipa budowlana położy dachówkę. Równocześnie z prowadzonymi pracami do ośrodka dostarczany jest sprzęt dydaktyczny, m.in. mikroskopy, lunety, lornetki, zestawy do badania wody i powietrza. Zakończenie całego projektu planowane jest w czerwcu 2022 roku. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 3,7 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO).

Nowy wygląd zyskał zabytkowy pałacyk przy Mysiej Wieży w Kruszwicy, zaadaptowany na siedzibę Nadgoplańskiego Parku TysiącleciaW ramach inwestycji istniejący budynek przeszedł gruntowną modernizację i termomodernizację. Ponadto dobudowana została nowa część (parter i pierwsze piętro), w której znajdą się między innymi podzielona na sekcje ekspozycja przyrodniczo-historyczna oraz sale wykładowa i multimedialna. Zakończono już prace budowlane, kolejnym etapem będzie wyposażenie nowych pomieszczeń w najwyższej klasy sprzęt edukacyjny oraz zaaranżowanie wystawy przyrodniczo-historycznej. W ramach działalności parku planowane są także wystawy tematycznie związane z miastem, np. z winiarnią czy zakładami olejarskimi. Częścią inwestycji jest również zarybienie Gopła, poprzez wpuszczenie do największego naturalnego jeziora w naszym regionie narybku suma europejskiego. Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia to 3,3 mln zł. 1,3 mln zł to środki własne budżetu województwa, 1,5 mln zł wynosi dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach naszego RPO, natomiast wkład Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 480 tysięcy złotych.

Na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe, będącego częścią Zespołu Parków nad Dolną Wisłą, trwają prace przy odbudowie dworku, w którym urodził się Ludwik Rydygier. W remontowanym budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci jednego z ojców współczesnej chirurgii, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat. Obiekt jest obecnie w stanie surowym zamkniętym. Ekipa wykonawcza pracuje wewnątrz budynku, gdzie dobiegają końca kładzenie tynków oraz montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej i ogrzewania podłogowego. Gruntowany remont przechodzi również piwnica. W budynku zostanie zachowany układ pomieszczeń. Część z nich będzie służyć jako sale edukacji ekologicznej; każda zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. W pozostałych pomieszczeniach zgromadzone zostaną pamiątki po wybitnym lekarzu. Nowe oblicze zyska także dziewięciohektarowy teren wokół obiektu. Powstaną tu sad owocowy oraz zagrody dla owiec i bydła. W sadzie zostaną odtworzone dawne gatunki drzew owocowych – jabłoni, grusz, śliw i wiśni, popularnych na Pomorzu przed stu laty. Na wiosnę planowane są grodzenie sadu i pierwsze nasadzenia. Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 4,1 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach naszego RPO.

W październiku ubiegłego roku otworzyliśmy w Więcborku ośrodek edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Na siedzibę ośrodka zaadaptowano budynek dawnej remizy – znalazła się w nim m.in. wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny sala edukacyjna dla 50 osób. Pracownicy parku krajobrazowego zyskali komfortowe warunki do pracy z dziećmi i młodzieżą, z pełnym wykorzystaniem walorów otaczającej przyrody – m.in. sąsiedztwa Jeziora Więcborskiego. Prace prowadzono również w otoczeniu budynku, gdzie ułożono nową nawierzchnię oraz zamontowano ogrodzenie z bramą wjazdową. Wartość inwestycji to 1 milion 246 tysięcy złotych, z czego ponad 85 procent stanowią środki Unii Europejskiej w ramach naszego RPO. Budowa tego obiektu to najpoważniejsza inwestycja przeprowadzona w 2020 roku w naszych parkach krajobrazowych.

W Kujawsko-Pomorskiem działa 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym:

Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego), w skład którego wchodzą trzy parki:

    • Chełmiński Park Krajobrazowy,
    • Nadwiślański Park Krajobrazowy,
    • Park Krajobrazowy Góry Łosiowe.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 12 marca 2021 r.

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP, Pałacyk nad Gopłem

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w BydgoszczyLiczba odwiedzin:

6,263,760