Papety – lalkowy poradnik dla dzieci na czas epidemii

Papety – lalkowy poradnik dla dzieci na czas epidemii

Artyści z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku postanowili z pomocą teatralnych lalek w prosty sposób wytłumaczyć dzieciom trudne sprawy, z którymi zmaga się teraz cały świat: towarzyszącą nam epidemię. Teatr uruchomił krótki poradnik na czas epidemii – miniserial Papety: z ostatniej chwili.

Powstał już pilotażowy odcinek serii z Papetami w roli głównej, zatytułowany „M jak makaron, P jak panika”, w którym dzieci zapoznawane są z podstawowymi zasadami higieny i zasadami kontaktu podczas epidemii. Zachęcane są również do odpowiednich zachowań.

Co to jest wirus? Czy pandemia to rodzaj anemii? Dlaczego wszyscy mamy myć ręce i czy trzeba zbierać zapasy? Dzieci też czują się zaniepokojone wieściami dotyczącymi sytuacji w naszym kraju i na świecie, które docierają do nich tylko częściowo, ale bezpośrednio wpływają na ich życie – tak opisują tematykę i pobudki stworzenia serii dla dzieci artyści z Teatru Miniatura.

Rodzinę Papetów tworzą dziadek Ryszard Papet, babcia Irena Papet oraz ich wnuczęta Marlenka i Mirek. Papety zostały powołane do życia  z inicjatywy aktora Wojciecha Stachury i od 2016 roku biorą udział w różnych projektach – grają w filmach, w teledysku, a także w spektaklu dla dorosłych, który zdobył główną nagrodę Konkursu Nurtu Off Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2019 roku.

Podczas tygodni spędzanych w domu Teatr Miniatura zaprasza do korzystania z materiałów Miniatura dzieciom w sieci. Teatr udostępnia na swojej stronie wiele materiałów do wykorzystania: w Strefie Zabaw znaleźć można np.: grę planszową, propozycje zabaw, kolorowanki i zadania logiczne czy sprawdzające spostrzegawczość związane ze spektaklami Teatru. Pracownia plastyczna instruuje, jak zrobić pacynkę albo maseczkę ochronną.

W Strefie Nauczyciela jej adresaci znajdą interesujące materiały mogące być przydatne w pracy. Zamieszczane są tam scenariusze lekcji związane ze spektaklami teatru, polecane są ciekawe wydarzenia, publikacje czy warsztaty.

Na kanale YouTube Teatru Miniatura dostępne są piosenki, reportaże z działań, rozmowy o teatrze. Na stronie Internetowego Teatru dla Szkół, z którym Teatr realizował nagrania, dostępne są spektakle: „Bajki robotów” (reż. Romuald Wicza-Pokojski), „Zostań przyjacielem” (reż. Tomasz Man) i „Krzyżacy” (reż. Jakub Roszkowski).

Blog Za kulisami to miejsce pełne inspiracji i ciekawych rozmów, np.: propozycje zabaw dla dzieci zaczerpnięte z książek, porady jak zachować się w teatrze?,  opisy realizowanych projektów i wywiady.

Oprac. Agnieszka Miranowska

Fot. wł. Materiały Miejskiego Teatru Miniatura

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,255,216