Panneau auli uniwersyteckiej w kontekście życia i twórczości Stefana Knappa

Panneau auli uniwersyteckiej w kontekście życia i twórczości Stefana Knappa

12 czerwca Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na premierową prezentację 15. tomu serii “Zabytki toruńskie młodszego pokolenia”. “Bohaterką” spotkania będzie monografia “Toruńskie rocznice kopernikańskie: fakty, ideologie, kreacje” oraz panneau auli uniwersyteckiej. O dziele zaprojektowanym przez Stefana Knappa opowie dr hab. Michał Pszczółkowski. Spotkanie w Książnicy rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Punktem wyjścia dla opowieści Michała Pszczółkowskiego o twórczości Stefana Knappa jest niezwykłe dzieło tego znakomitego artysty – charakterystyczna kompozycja (panneau) z 1973 r. o tematyce kopernikańskiej znajdująca się na ścianie auli uniwersyteckiej. To jeden z najważniejszych przykładów twórczości Artysty. Michał Pszczółkowski przygotował prezentację na podstawie artykułu opublikowanego w 15. tomie serii “Zabytki toruńskie młodszego pokolenia”. Prelegent przedstawi postać Stefana Knappa, dzieje jego życia naznaczone wielką historią, ewolucję stylu i artystyczne poszukiwania, na których piętno odcisnęły doświadczenia wojenne. Ukazanie panneau w tak szerokim kontekście pozwali lepiej zrozumieć ideę dzieła i przekaz Artysty.

W kwestii odbioru sztuki nowoczesnej Michał Pszczółkowski przytacza anegdotę: Pewnego razu jeden ze zwiedzających wystawę Picassa zwrócił się do samego malarza: – Przepraszam, mistrzu, ale ja zupełnie nie rozumiem tych pańskich dzieł. Picasso odpowiedział: – A czy rozumie pan język chiński? Odpowiedź brzmiała: – No, nie. Artysta rzekł: – Widzi pan, ze sztuką jest tak, jak z językiem chińskim. Trzeba się go uczyć, aby zrozumieć. Taki jest również cel cyklu “Zabytki toruńskie młodszego pokolenia” – uświadamianie wartości i znaczenia dzieł, których zrozumienie nie jest sprawą łatwą i oczywistą.

Podczas spotkania będzie można nabyć 15. tom “Zabytków toruńskich młodszego pokolenia”.

Link do wydarzenia na Facebooku TUTAJ

6 czerwca 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6635147