“Pan Tadeusz” we włocławskim KPCEN-ie

“Pan Tadeusz” we włocławskim KPCEN-ie

Kujawsko-Pomorskie Centrum Nauczycieli we Włocławku

13 września w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku odbył się wernisaż wystawy 200 wydań Pana Tadeusza na 200-lecie polskiego romantyzmu. Zaprezentowane zostały wydania książkowe Pana Tadeusza z prywatnej kolekcji Krystyny Warachowskiej – bibliofila, regionalistki, która od ponad 20 lat kolekcjonuje edycje książkowe oraz wszystko, co wiąże się z epopeją narodową.

Otwarcie wystawy poprzedził wykład właścicielki kolekcji „Moja pasja – kolekcje Pana Tadeusza”, podczas którego wysłuchaliśmy recytacji fragmentu z II księgi epopei w wykonaniu Zofii Melechówny – aktorki Teatru im. W. Horzycy w Toruniu.

Spotkanie było ucztą intelektualną i wizualną dla miłośników twórczości wieszcza. Na wystawie przedstawione zostały wydania Pana Tadeusza, wśród których są edycje pochodzące z XIX wieku, posiadające dużą wartość bibliofilską, pięknie ilustrowane. Najstarszy egzemplarz w kolekcji pochodzi z 1858 r., jest to pierwsze wydanie Pana Tadeusza na ziemiach polskich w zaborze rosyjskim, z zachowanym stalorytem ilustracji Wojciecha Gersona. Ciekawostką w kolekcji są również przekłady Pana Tadeusza na języki obce m.in. japoński, czeski, esperanto, litewski.

Wystawa wpisuje się w ogłoszony Rok Romantyzmu Polskiego, który odbywa się pod auspicjami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Udostępnione zbiory można podziwiać w Centrum do 31 października.

 

16 września 2022 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6666175