Pamięć o zagładzie

Tablica Pamięci Getta Żydowskiego we Włocławku

Pamięć o zagładzie

logo Kujawsko-Pomorskie Centrum Nauczycieli we Włocławku

27 stycznia w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, dyrekcja i pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku złożyli kwiaty i zapalili znicze pod włocławską tablicą Ofiar Żydowskiego Getta. W uroczystości wzięli udział Sławomir Kopyść, członek zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz władze miasta Włocławek- Domicela Kopaczewska i Monika Jabłońska, wiceprezydent Włocławka. W delegacji uczestniczyła również Joanna Wiewiórska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych we Włocławku, na terenie którego znajduje się macewa, upamiętniająca tragiczne losy mieszkańców Włocławka i okolic z czasów Zagłady.

Tego samego dnia odbyła się organizowana przez nas już po raz kolejny, konferencja „Pamięć o Zagładzie”, którą rozpoczął wykład dr Bożeny Iwanowskiej „Auschwitz nie spadło z nieba…”. Dr Bożena Iwanowska jest adiunktem na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, jednocześnie kieruje Akademickim Centrum Badań nad Holokaustem i Ludobójstwami.

Prezentacje poświęcone Zagładzie i zbrodniom ludobójstwa przygotowały również studentki warszawskiej Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej – Yelyzaveta Filippowa pochodząca z Ukrainy oraz Sara Kay Aloe z USA, mieszkająca obecnie w Oświęcimiu. Informacje z seminarium Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów, zorganizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Instytucie Yad Vashem, przekazała uczestnikom konferencji dyrektor Grażyna Troszyńska. Podkreśliła konieczność ciągłego przypominania i pogłębiania wiedzy na temat najtragiczniejszego wątku w dziejach narodu żydowskiego, a także doskonalenia metodycznego nauczycieli w tym obszarze edukacji dzieci i młodzieży.

Ireneusz Bednorz, historyk ze Szkoły Podstawowej w Kikole podzielił się działaniami, jakie realizuje od lat ze swoimi uczniami utrwalając pamięć kikolskich Żydów. Odkrywanie lokalnej historii jest dzisiaj ważnym elementem wychowania, kształtowania postaw i rozwoju kompetencji społecznych młodych ludzi. Wzruszającym momentem dyskusji były wspomnienia Izraela Ignacego Zylbersztajna z Izraela, obrazujące ciągłą ucieczkę i zaczynanie życia na nowo przez tych, którzy ocaleli…

Dorota Łańcucka, autorka programu konferencji, zwróciła uwagę na materiały edukacyjne dotyczące Holokaustu i ich dostępność. Zaprezentowała także przykłady dobrych praktyk z naszego regionu, które mogą wykorzystać inni w swojej pracy z uczniami.

W podsumowaniu konferencji głos zabrali: dyrektor ZSB we Włocławku, Joanna Wiewiórska, wicekurator Maria Mazurkiewicz, wiceprezydent Włocławka, Monika Jabłońska oraz Sławomir Kopyść, członek zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Konferencja była „żywą” lekcją historii dla uczestniczącej w niej młodzieży – stacjonarnie z Zespołu Szkół Budowlanych we Włocławku i Szkoły Podstawowej w Kikole oraz online ze Szkoły Podstawowej w Zajeziorzu.

Holokaust jest okrutnym rozdziałem żydowskiej historii o znaczeniu dla wszystkich narodów. Podważył zasadnicze poglądy i wartości cywilizacji ludzkiej, jest  ostrzeżeniem dla nas i dla przyszłych pokoleń. Kształtowanie kompetencji międzykulturowych, tolerancja, szacunek dla innych to podstawa, ale też czasami wyzwanie. Najważniejsze, aby nie być obojętnym na ludzką krzywdę, cierpienie, zło i agresję.

 

2 lutego 2023 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7036028