Ogólnopolska Wystawa Sztuki dedykowana Prymasowi Wyszyńskiemu już we Włocławku

Ogólnopolska Wystawa Sztuki dedykowana Prymasowi Wyszyńskiemu już we Włocławku

“Wyszyński – Pater Patriae” to ogólnopolska wystawa sztuki dedykowana Prymasowi Wyszyńskiemu z okazji beatyfikacji. Wernisaż odbył się 4 lutego o godz. 17.00 w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku.

Wystawa realizowana jest z inicjatywy Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Toruniu, ma charakter ogólnopolski, biorą w niej udział twórcy z różnych miast Polski, m. in. z Warszawy, Krakowa, Lublina, Wrocławia, Poznania, Łodzi, Szczecina i Rzeszowa (83 artystów). Celem tego artystycznego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na wagę wydarzenia, jakim była beatyfikacja Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego, a także przypomnienie postaci Prymasa Tysiąclecia i jego zasług dla Kościoła, w szczególności Kościoła w Polsce w trudnym czasie komunizmu i ateistycznej propagandy.

Prezentowane prace zrealizowane są w różnych technikach malarskich, rysunkowych, graficznych i fotograficznych, kilka obiektów rzeźbiarskich wykonano specjalnie z okazji beatyfikacji prymasa. Ojcem Ojczyzny (Pater Patriae) określił kardynała Wyszyńskiego poeta Jerzy Zagórski. Wystawa będzie miała charakter „pielgrzymujący”, tzn. będzie prezentowana kolejno w 12 galeriach i muzeach w Polsce. Taka koncepcja pokazu – pomyślanego nie jako pojedynczy event, ale cały cykl wystawienniczy – ma nawiązywać do trasy uwięzienia prymasa oraz do zainicjowanych przez niego peregrynacji Jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej. Podsumowaniem projektu będzie finalna prezentacja wystawy w Warszawie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Możliwość zwiedzania: od 8.02. do 15.03.2022 (wt.-sob., w godz. otwarcia muzeum)

 

Źródło: pl-pl.facebook.com/MuzeumDiecezjalneWloclawek

Graf. pl-pl.facebook.com/MuzeumDiecezjalneWloclawek

7 lutego 2022 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,680,416