Od 30 lat pracują na rzecz edukacji

Uroczystość jubileuszowa KPCEN-u w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski

22 Paź Od 30 lat pracują na rzecz edukacji

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowa uroczystość, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, odbyła się dziś (22 października) w bydgoskim Urzędzie Wojewódzkim.

– Okrągła rocznica jest okazją nie tylko do podsumowania 30 lat działalności, ale również do podziękowania pracownikom Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy za ich codzienną pracę i zaangażowanie. To instytucja, który służy nie tylko nauczycielom i specjalistom pracującym w szkołach i innych placówkach oświatowych, ale także uczniom, którzy czerpią z doświadczenia i wiedzy swoich mentorów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy jest największą z trzech w regionie placówek oświatowych podlegających samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego, które doskonalą zawodowo nauczycieli i pedagogów, wspierając proces kształcenia i wychowywania młodych pokoleń na wszystkich poziomach edukacji. W ofercie posiada warsztaty i seminaria dla pracowników oświaty i rad pedagogicznych, prowadzi m.in. kursy językowe, kwalifikacyjne, wspierające awans zawodowy i doskonalące warsztat pracy nauczyciela (pełna oferta).

KPCN w Bydgoszczy:

  • około 10 tysięcy nauczycieli rocznie objętych doskonaleniem zawodowym,
  • w roku szkolnym 2018/2019 przeszkolono 9692 nauczycieli oraz zorganizowano 451 różnych form doskonalenia zawodowego, w tym m.in.: 225 warsztatów, 86 szkoleń zespołów nauczycielskich, 66 konferencji, 8 kursów doskonalących, 4 seminaria, 2 kursy kwalifikacyjne, 15 sieci współpracy i samokształcenia,
  • instytucja uczestniczyła w realizacji 22 programów miejskich, ogólnopolskich i międzynarodowych, np. „Przyjaciele Zippiego”, „Dzieci myślą, działają i mówią, czyli Bydgoski Bąbel Matematyczny”, „Leśna skrzynia skarbów”, „Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo”, „Ekonomia na co dzień”, „Zarzadzanie firmą”,
  • nauczyciele konsultanci organizowali, współorganizowali lub byli członkami jury w 44 konkursach. Opracowali 24 artykuły i 3 publikacje zwarte.

 

Placówka posiada także pracownię stacjonarną i mobilne pracownie dydaktyczne do nauczania przedmiotów przyrodniczych, które wypożycza zainteresowanym szkołom. Zakup nowoczesnych pracowni dla kujawsko-pomorskich centrów edukacji nauczycieli we Włocławku, Bydgoszczy i Toruniu możliwy był dzięki projektowi „E-usługi – e-organizacja pakiet rozwiązań informatycznych dla jednostek organizacyjnych województwa kujawsko-pomorskiego” realizowanemu przez Urząd Marszałkowski w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Każda z takich pracowni wyposażona jest w komputery przenośne, dydaktyczne zestawy pomiarowe, rejestratory danych, mikroskopy optyczne, aparaty fotograficzne i kamery cyfrowe oraz oprogramowanie edukacyjne. Wartość zadania to 2,7 miliona złotych (więcej).

Oprócz trzech centrów edukacji nauczycieli do marszałkowskich placówek oświatowych należą także szkoły medyczno-społeczne w Toruniu i Inowrocławiu, biblioteki pedagogiczne w Bydgoszczy i Toruniu, a także specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i zespoły szkół specjalnych w Bydgoszczy, Toruniu i Ciechocinku.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Uroczystość jubileuszowa KPCEN-u w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.plLiczba odwiedzin:

2,914,520