OBRAZowo Rzecz Ujmując online

Józef Chełmoński, Babie lato, 1875, Muzeum Narodowe w Warszawie

07 Kwi OBRAZowo Rzecz Ujmując online

W 2019 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu zainaugurowało cykl spotkań „OBRAZowo rzecz ujmując”, adresowanych do wszystkich miłośników malarstwa i rzeźby polskiej. Od 2 maja do 19 września minionego roku w murach Ratusza Staromiejskiego odbyło się 10 wykładów, które prowadziła Anna Kroplewska-Gajewska, autorka katalogu Galeria malarstwa i rzeźby polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Ponieważ spotkania te cieszyły się ogromną popularnością, Muzeum Okręgowe w Toruniu postanowiło kontynuować cykl. W okresie od 6 lutego do 5 października 2020 roku zaplanowano 10 wykładów, przygotowanych przez starszą kustosz – Annę Kroplewską-Gajewską. Pierwsze dwa wykłady poświęcone Juliuszowi Kossakowi i Piotrowi Michałowskiemu odbyły się zgodnie z harmonogramem – 6 lutego i 5 marca br.

2 kwietnia w toruńskim Ratuszu miało odbyć się kolejne spotkanie z cyklu „OBRAZowo Rzecz Ujmując”. Tym razem tematem wykładu miała być twórczość Józefa Chełmońskiego. Niestety, ze względu na stan epidemii w Polsce i zawieszenie działalności instytucji kultury nie udało się zorganizować wykładu.

Jednak Muzeum Okręgowe w Toruniu, nie chcąc zawieść uczestników spotkań, we współpracy z TV TORUŃ przygotowało prelekcję online, przybliżającą malarstwo Chełmońskiego. Film udostępniony został na Facebooku MOT-u.

Jednocześnie Muzeum zapowiedziało, że spotkanie „na żywo” odbędzie się w innym terminie.

Oprac. Anna Siemińska

Zdjęcie gł.: Józef Chełmoński, Babie lato (1875), Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikimedia Commons (domena publiczna).Liczba odwiedzin:

3,061,960