O kosmosie przy kawie

Filiżanka na tle gwieździstego nieba otoczona pierścieniami podobnymi do tych, które otaczają planetę Saturn lub Jowisz.

O kosmosie przy kawie

Logo esero Poland

Projekt ESERO-Polska jest przeznaczony dla nauczycielek i nauczycieli wszystkich etapów edukacji oraz wszystkich przedmiotów, nie tylko przyrodniczych i ścisłych, pragnących udostępniać uczniom interdyscyplinarną i innowacyjną wiedzę o kosmosie.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu – w formule online – w środę o godzinie 18.00, by w luźnej atmosferze przy kawie porozmawiać, od czego zacząć i jak zbudować zainteresowanie dzieci i młodzieży zagadnieniami kosmicznymi. Uczestnikom towarzyszyć będą edukatorzy, eksperci i nauczyciele, z którymi współpracują organizatorzy.

Będzie to przestrzeń do rozmów o wprowadzaniu tematyki kosmicznej na zajęcia przedmiotowe oraz kół zainteresowań, uczestnicy poznają w szczegółach konkursy Biura Edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA): Astro Pi czy CanSat, wyzwania Moon Camp, Climate Detectives, Mision X oraz inne projekty edukacyjne.

Edukatorki i edukatorzy, którzy te projekty już wykorzystują w codziennej pracy szkolnej przedstawią swoje doświadczenia, opowiedzą, które najbardziej „wciągają” dzieci i młodzież, jak powodują rozwój różnorodnych umiejętności. Będzie to miejsce, w którym można zadać pytania zespołowi ESERO-Polska.

Tematyka kosmiczna ma interdyscyplinarne zastosowanie i może być szeroko wykorzystywana na wszystkich poziomach edukacji. Spotkania umożliwią:

  • nawiązanie współpracy z ambasadorami i ambasadorkami kosmicznego Programu ESERO-Polska,
  • bezpośrednie rozmowy o praktycznym korzystaniu z zasobów edukacyjnych ESERO-Polska,
  • szeroką wymianę kontaktów,
  • zdobycie wiedzy o projektach Biura Edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

 

Jedno spotkanie – kilka wybranych zagadnień. Organizatorzy postarają się na każdym spotkaniu pokazać bieżące aktywności kosmiczne, w których można wziąć udział. Przedstawią konkursy, by trudności z wypełnieniem formularza lub brak umiejętności programowania albo projektowania, nie zniechęcał do wzięcia udziału w tych przedsięwzięciach. Pokażą, gdzie na stronie szukać odpowiednich informacji o konkursie, jak przygotować formularz zgłoszenia, na czym polega konkretna aktywność, czy warto dzielić zadania w uczniowskim zespole, jakie narzędzia będą niezbędne przy danym projekcie oraz odpowiedzą na wszystkie pytania.

Zdobywanie wiedzy o kosmosie poszerza horyzonty myślowe, pobudza wyobraźnię i inspiruje do współpracy. Ta wiedza służy młodym ludziom do poznawania, badania i zrozumienia zjawisk zachodzących we Wszechświecie. Zaś eksploracja kosmosu dostarcza coraz więcej danych, pozwalających lepiej zrozumieć złożoność procesów zachodzących na Ziemi. A wszystko razem kształtuje myśli i postawy młodzieży. Ma wpływ na ich wybór dalszej drogi rozwoju.

Lista spotkań

Edycja III: rok szkolny 2022/23 (środy, godzina 18:00)

12.07.2023 „TBA”

  • ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ – otwarcie 2 tygodnie przed spotkaniem
  • Prezentacja – po spotkaniu

 

14.06.2023 „TBA”

  • ZAPISZ SIĘ PRZEZ FORMULARZ – otwarcie 2 tygodnie przed spotkaniem
  • Prezentacja – po spotkaniu

 

17.05.2023 „Symulacje misji kosmicznych”

_

16 maja 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6973235