Nowe wystawy w Wozowni

Nowe wystawy w Wozowni

04 Mar Nowe wystawy w Wozowni

W najbliższy piątek w Galerii Sztuki Wozownia nastąpi otwarcie aż dwóch wystaw, na których zostaną zaprezentowane prace Julii Curyło i Doroty Chilińskiej.

„Stan nieważkości” to pokaz obrazów Julii Curyło, namalowanym na przestrzeni ostatnich lat. Przyglądając się im zauważymy, że zainteresowania artystki orbitują wokół zagadnień związanych z dwoma sferami – religią i nauką, a dokładniej astronomią. W jej pracach motywy zaczerpnięte z wielu różnych źródeł tworzą mozaikową, eklektyczną i hybrydową strukturę. Jednak „w tym chaosie jest metoda”, a każda z kompozycji rządzi się swoją własną, wewnętrzną logiką, opartą na grze skojarzeń i dwu- / wieloznaczności. Malarka zwykle osadza „akcję” swoich obrazów w przestrzeni kosmicznej, a wizualnym motywem, spinającym jej twórczość, jest wszędobylska postać astronauty. Staje się on ucieleśnieniem „świętego-strażnika”, który – jak wskazuje sama artystka – czuwa „na granicy światów – ziemskiej rzeczywistości i nieodkrytej otchłani kosmosu”. Postać świętego-astronauty to wizualna metafora, wewnątrz której kumulują się napięcia na linii empiryzm – wiara. Jak relację między nimi widzi Julia Curyło? Czy naprawdę istnieje nieprzezwyciężalna sprzeczność pomiędzy religią i nauką?

Z kolei wystawa Doroty Chilińskiej jest trzecią odsłoną projektu „Systemy złożone”, który artystka rozpoczęła w 2017 roku. Posługuje się w nim metaforą ula, będącego wzorem półautonomicznego systemu złożonego oraz modelem społeczeństwa matriarchalnego. Te dwa paradygmaty mają kluczowe znaczenie dla autorki, która posługując się metaforą konstruuje paralele między systemami społecznymi ludzi i pszczół. W najnowszej odsłonie projektu „Systemy złożone. Manifest” odnosi się do współczesnych ruchów feministycznych oraz aktualnej sytuacji społeczno-politycznej. Inspiracją do stworzenia wystawy jest książka belgijskiego pisarza Maurice’a Maeterlincka „Życie pszczół”.Pomoc | Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin |Deklaracja dostępność| Redakcja | Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Liczba odwiedzin:

2,615,085