Nowe i powracające wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Wystawa "... to takie proste!" ma liczne grono sympatyków w Toruniu

Nowe i powracające wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Młyn Wiedzy w Toruniu

W marcu i kwietniu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni nowe wystawy. Do Torunia po ponad roku wróci wystawa “… to takie proste!”. W centrum nauki będzie można zwiedzać ekspozycję poświęconą makrofotografii i “odbyć podróż” autostradą dźwięku.

Pod koniec marca na 4 piętrze będzie dostępna wystawa “…to takie proste!”, która po ponad rocznym pobycie w krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej, wraca do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – Wiemy, że wielu naszych gości nie może doczekać się jej powrotu. Wielokrotnie byliśmy pytani o interaktywną podłogę, wielki kulolabirynt czy strefę kosmiczno-robotyczną – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. – Ekspozycję planujemy udostępnić 23 marca i będzie ona dostępna w naszym centrum nauki do końca 2019 roku – dodaje.

 

 Wystawa "...to takie proste!"

Ekspozycja obejmuje 26 eksponatów wchodzących w skład czterech różnych stref: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „TechnoŚwiat” oraz „Pomyśl, zrozum, zrób”. Podstawę systemu wystawowego stanowią klocki gry komputerowej Tetris, których różne układy harmonijnie tworzą kompozycję ekspozycji. Jednym z najważniejszych czynników na tej wystawie jest kreatywność i innowacyjność zwiedzającego, który dzięki odpowiednio dobranym strefom tematycznym oraz eksponatom, może odkryćw sobie żyłkę naukowca, konstruktora i wynalazcy.

 

Eksponaty mają na celu m.in. rozwijanie pamięci krótkotrwałej, wspomaganie logicznego myślenia i zdolności manualnych, zrozumienie prawa Pascala poprzez użycie specjalnej pompki i podniesienie siedziska, poznanie zasady Dynamiki Newtona poprzez przesuwanie krążków o różnej masie i wielkości. Zwiedzający sprawdzą, jak następuje zamiana energii potencjalnej w kinetyczną poprzez turniej rzutów do tarczy czy przemianę energii potencjalnej w elektryczną. Mechaniczny teatr pozwala na rozwój umiejętności technicznych i zdolności motorycznych. Dostępne są również okulary do rzeczywistości wirtualnej. Na stanowisku „człowiek przyszłości” można zapoznać się z historią i możliwościami transplantologii. W specjalnym symulatorze można zaprojektować swój pojazd przyszłości i odbyć nim wyścig.

Warto przypomnieć, że stworzona przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wystawa została wyróżniona w konkursie organizowanym przez portal “CzasDzieci.pl”.

 

Makrofotografia w Młynie Wiedzy

19 marca toruńskie centrum nauki planuje udostępnić wystawę makrofotografii, przygotowaną przez toruńskich artystów fotografików – Jadwigę i Marka Czarneckich. Autorzy zaproszą odbiorców i widzów do zabawy w odkrywanie natury i struktur owadów przedstawionych hiperrealistycznie. Jak wyjaśniają autorzy zdjęć: “Możemy obecnie obserwować świat mikro- i nanometrów za pomocą zaawansowanych mikroskopów, jak również penetrować go za pomocą doskonałych obiektywów i aparatów wyposażonych w matryce cyfrowe o olbrzymiej rozdzielczości. Możliwości takiego sprzętu zainspirowały nas do stworzenia portretów owadów przedstawianych w skali ponad 20-krotnego powiększenia z olbrzymią rozdzielczością obrazu.”

Na wystawie będzie można zobaczyć kilkanaście zdjęć przygotowanych przez artystów fotografików, a także wykonać wspólne zdjęcie z owadem, którego znajdziemy na wielkoformatowym wydruku. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy tego dnia o godz. 18.00 planuje spotkanie z Jadwigą i Markiem Czarneckimi, którzy opowiedzą, jak wyglądały prace nad przygotowaniem ekspozycji. Wstęp na wydarzenie (połączony w wieczornym wernisażem) będzie bezpłatny.

 

Podróż po autostradzie dźwięku

Na początku kwietnia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni czasową ekspozycję “Autostrada dźwięku”. Dzięki interaktywnym stanowiskom będzie można dowiedzieć się m.in. czym jest fala podłużna, od czego zależy rozchodzenie się dźwięku, czym jest amplituda, okres, częstotliwość i prędkość dźwięku lub dlaczego słyszymy. Zwiedzający będą mogli poznać infradźwięki, ultradźwięki, efekt Dopplera oraz krzywe Lissajousu.

 

Wystawa o dorastaniu

Pod koniec 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni wystawę “Ścieżki dorastania”. Ekspozycja będzie dostępna w dwóch zaadaptowanych budynkach toruńskich młynów. Na wystawę będą składały się trzy ścieżki. – Pierwsza wprowadzi odbiorców w tematy związane z procesem enkulturacji, czyli społeczno-kulturowym aspektem dorastania jednostki. Druga będzie poświęcona emocjom. Pokażemy młodym ludziom, jak mogą rozpoznawać emocje, właściwie je nazywać, rozładowywać i wyrażać. Trzeci ścieżka dotyczy dorastania w sensie fizjologicznym – wyjaśnia Katarzyna Przegiętka, kierownik Działu Naukowo-Dydaktycznego. Co ważne, wstęp na ekspozycję będą miały osoby od 13. roku życia.

Szczegółowe informacje o ofercie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej instytucji.

Fot. główna: Wystawa “… to takie proste!” ma liczne grono sympatyków w Toruniu

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7249213

Skip to content