Niedzielne oprowadzanie po aktualnych wystawach w Galerii Sztuki Wozownia

wystawa w Wozowni

Niedzielne oprowadzanie po aktualnych wystawach w Galerii Sztuki Wozownia

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na oprowadzanie po aktualnych wystawach, które odbędzie się 18.09.2022 (niedziela) o godz. 12.00. Wstęp wolny.

Największą część galerii zajmują prace fińskich plakacistów pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. W ramach wystawy PERSONA 2022 – stanowiącej część serii prezentacji najwybitniejsze osobowości światowego plakatu i dizajnu – przekrojowo pokazana została twórczość dwóch grafików: Pekka Loiri i Kari Piippo. Obaj reprezentują pokolenie artystów urodzonych około połowy lat 40. XX wieku. Piippo i Loiri wpisują się w tradycję fińskiego projektowania, a ich plakaty osadzone są na dwóch filarach: formie i funkcji. Tworzą nie tylko afisze, ale m.in. także logotypy, ilustracje, identyfikacje wizualne, odnosząc wiele sukcesów w kraju i zagranicą oraz zdobywając liczne nagrody za swoje projekty. Aneks do ekspozycji Loiri i Piippo stanowi wystawa poświęcona działalności zmarłego w 2009 roku grafika Tapani Aartomaa.

Obok plakacistów z Finlandii swój artystyczny projekt prezentuje Agata Skupniewicz – doktorantka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. „LABORATORIUM. RE: al_l_ity ~ liquid borders” to interdyscyplinarna wystawa, w ramach której snuje rozważania na temat motywu podróży, sposobów ich odbywania, a także koncepcji granic – geograficznych, politycznych, wewnętrznych. Pretekstem do realizacji tego projektu stała się nie tylko wyprawa artystki na Majorkę, ale również obcowanie z przestrzenią zlokalizowanego tam Archiwum Planas i zgromadzonymi w nim zbiorami.
Część prac prezentowanych na wystawie powstała w oparciu o archiwalne dokumenty i obrazy dotyczące spuścizny kulturowej Majorki oraz transformacji jej terytorium w konsekwencji rozwoju masowej turystyki, przypadającego na lata 50.–70. XX wieku. Unaoczniają one proces budowania zbiorowych wyobrażeń na temat wyspy.

Niedzielne oprowadzanie będzie także okazją do spotkania z Agatą Skupniewicz, która o swoich pracach opowie osobiście.

Zapraszamy!

14 września 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,040,245