Nie zapomnimy: brat Ludwik Muzalewski

24 Kwi Nie zapomnimy: brat Ludwik Muzalewski

Dziś (24 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie otwierające cykl prelekcji edukacyjnych „Nie zapomnimy”, które kierujemy do dzieci i młodzieży. Pierwsze zajęcia poświęciliśmy zakonnikowi związanemu z ziemiami naszego regionu, polskiemu misjonarzowi Ludwikowi Muzalewskiemu. Uczestnicy spotkania złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. W wydarzeniach udział wziął wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Wydarzenie rozpoczęło cykl spotkań poświęconych postaciom z naszego regionu, które odegrały ważną rolę w życiu lokalnej społeczności, a wiedza o ich działalności nie jest powszechnie znana. Jedną z nich jest brat Ludwik Muzalewski.

Na dzisiejszą uroczystość zaprosiliśmy dzieci i młodzież z gminy Lisewo, w której urodził się zakonnik, a także przedstawicieli samorządów lokalnych, środowisk naukowych, pracowników IPN i duchownych. Postać brata Ludwika Muzalewskiego przybliżył prof. Waldemar Rozynkowski, dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Grzegorz Borek, pełnomocnik zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, zaprezentował fotografie poświęcone misjonarzowi. O sytuacji duchowieństwa katolickiego w czasie II wojny światowej opowiedziała dr Izabela Mazanowska z delegatury IPN w Bydgoszczy. Wykłady zamknęło wystąpienie księdza kanonika Henryka Kazimierza Łozińskiego, proboszcza Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisewie oraz wójta gminy Lisewo Jakuba Kochowicza.

Wystąpienie przygotował także Franciszek Radowic, czeski działacz społeczny pracujący na rzecz upamiętniania ofiar obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. W podzięce za pomoc w dotarciu do informacji o bracie Ludwiku Muzalewskim przechowywanych w czeskich archiwach i świadków tamtych wydarzeń wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręczył naszemu gościowi marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Podczas spotkania zaprezentowano książkę „Brat Ludwik Muzalewski (1883-1944) życie – posługa – męczeństwo” wydanej przez IPN. Więcej informacji tutaj.

Zaproszeni gości uczestniczyli w uroczystym złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939.

Ludwik Muzalewski urodził się 22 sierpnia 1883 roku w Krajęcinie (powiat chełmiński). Wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie, gdzie w 1904 roku złożył śluby zakonne. Po wybuchu I wojny światowej służył w armii austro-węgierskiej, następnie w pruskiej. W 1017 roku skierowano go do Gdańska, gdzie do końca wojny pracował przy budowie łodzi podwodnych. Po wojnie wyjechał na misje do Brazylii. Wybuch II wojenny światowej zastał go w Bydgoszczy; był świadkiem tzw. krwawej niedzieli i publicznych egzekucji. Został aresztowany i więziony w koszarach, później osadzono go na Pawiaku, skąd został przetransportowany do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, a następnie do filii obozu na terenie Czech. W wyniku chorób, wyniszczenia organizmu i pobicia zmarł 18 kwietnia 1944 roku. We wspomnieniach współwięźniów zapamiętany został jako „człowiek patriotyzmu i głębokiego oddania Panu Bogu”.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł: Spotkanie inaugurujące cykl wykładów „Nie zapomnimy”, fot. Mikołaj Kuras

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.plLiczba odwiedzin:

2,656,057